• 2014-05-28

Sopot Film Festival 2014

Od 12 do 20 lipca potrwa kolejna edycja Sopot Film Festival.

Sopot Film Festival (źródło: materiały prasowe)

Sopot Film Festival (źródło: materiały prasowe)

Między 12 a 20 lipca kino opanuje niemal cały Sopot. Projekcje odbędą się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych, Operze Leśnej a kino plenerowe nad samym brzegiem morza. Na miłośników kina czeka ponad 100 projekcji filmowych, pełnometrażowe fabuły, dokumenty, krótkie formy, koncerty do kina niemego, spotkania z twórcami, warsztaty i panele dyskusyjne. W programie znajdą się m.in.: międzynarodowe konkursy filmowe, panoramę kina fińskiego, retrospektywy Felixa van Groeningena, Spike’a Jonze’a, Małgośki Szumowskiej czy najciekawsze filmy autorskie minionego sezonu.

Sopot Film Festival na stałe wpisał się już w ogólnopolską mapę festiwali filmowych. W jego programie co roku znajdują się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance czy Toronto a różnorodne pasma programowe prezentują przekrój kina światowego, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów, oraz sylwetki wybitnych reżyserów.

W tym roku obejrzeć będzie można m.in. panoramę młodej, ciekawej, choć mało znanej w Polsce kinematografii fińskiej; dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne poświęcone sztuce, muzyce i modzie; najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu kina autorskiego prezentowane w sekcji Spectrum oraz Spectrum Doc; retrospektywy: Felixa van Groeningena − reżysera i scenarzysty, przedstawiciela Nowej Fali belgijskiej, nominowanego w tym roku do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego za film W kręgu miłości; Spike’a Jonze’a − amerykańskiego reżysera i producenta filmowego, autora takich obrazów jak Ona, Adaptacja, Być jak John Malkovich oraz Małgośki Szumowskiej − jednej z najciekawszych i uznanych na międzynarodowej arenie filmowej polskiej reżyserki, autorki głośnych W imię, Sponsoringu i 33 scen z życia.

Nowością tegorocznej edycji będzie sekcja trzech małych retrospektyw wybitnych polskich twórców: Pawła Pawlikowskiego, Macieja Pieprzycy i Andrzeja Jakimowskiego.

Najważniejsze jednak sekcje festiwalu to sekcje konkursowe czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych, skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata oraz konkurs krótkometrażowych fabuł i animacji World Shorts & Short Anima, ocenianych przez międzynarodowe Jury.

Poza pokazami filmowymi odbędą się spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, koncerty do kina niemego oraz działania w przestrzeni miejskiej takie jak video instalacje na sopockich kamieniach.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Opera Leśna, plaża przy Teatrze na Plaży i klubie Atelier oraz klub 3 Siostry.

Sopot Film Festival
Od 12 do 20 lipca 2014 roku
Sopot

Dodaj komentarz