• 2014-05-28

Janusz Nasfeter – bohater sekcji specjalnej 39. Festiwalu Filmowego

Ogłoszono bohatera sekcji specjalnej 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. To Janusz Nasfeter, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów – zwłaszcza filmów dla młodej widowni.

„Kolorowe pończochy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kolorowe pończochy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor przede wszystkim filmów dla dzieci i młodzieży, stworzył nową szkołę reżyserii dla młodej widowni. Jego twórczość uważana jest dzisiaj za najdoskonalsze osiągnięcie w polskiej historii filmu dziecięcego, ze względu na przekonujące, pogłębione portrety psychologiczne bohaterów, brak infantylizmu i dydaktyki, a także osadzenie realnych problemów młodych ludzi w wyrazistych warunkach społecznych, rodzinnych i osobistych.

Kręcenie kina dla dzieci i młodzieży to obecnie niemal osobna gałąź kinematografii światowej, celebrowana takim sekcjami jak choćby berlińskie Generation. Chciałem tą retrospektywą przypomnieć, że mieliśmy w Polsce prawdziwego mistrza tego rodzaju kina: autora filmów przemawiających równie mocno do wszystkich grup wiekowych, których delikatność, mądrość i formalna elegancja stawiają Nasfetera w czołówce światowych twórców, adresujących swoje kino do młodego widza

Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni

W ramach pokazów specjalnych pod hasłem Klasycy mniej znani. Janusz Nasfeter. Dramaty małe i duże widzowie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni obejrzą najsłynniejsze filmy z dorobku reżysera: Małe dramaty, Kolorowe pończochy, Motyle, Abel twój brat, Mój stary.

Janusz Nasfeter – scenarzysta oraz reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, pedagog, prozaik. Urodzony 15 sierpnia 1920 w Warszawie – zmarł 1 kwietnia 1998 w Warszawie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSF (1950, dyplom 1951). W latach 1950-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych. Od 1956 prowadził zajęcia w łódzkiej szkole filmowej. Zajmował się także pisaniem nowel i scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych, na łamach prasy kulturalnej publikował rysunki i opowiadania.

39. Festiwal Filmowy w Gdyni
Od 15 do 20 września 2014 roku
Gdynia

Dodaj komentarz