• 2014-05-28

Irena Kalicka – czasy dzieciństwa od spustu migawki

Do 15 czerwca w Galerii SKI w Krakowie w ramach Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii 2014 można oglądać wystawę prac Ireny Kalickiej pt. I Did Not Have Sexual Relations With That Woman.

Irena Kalicka, „Bez Tytułu 3”, z cyklu „I Did Not Have Sexual Relations With That Woman”, 2014. Polaroid © Irena Kalicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irena Kalicka, „Bez Tytułu 3”, z cyklu „I Did Not Have Sexual Relations With That Woman”, 2014. Polaroid © Irena Kalicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zrywając z fotografią warsztatową i sięgając po najprostszy automatyczny aparat analogowy, Irenka Kalicka moment decyzji artystycznej sprowadza do naciśnięcia spustu migawki, a następnie do selekcji zrobionego przez siebie materiału. Jej zawsze bardzo odważne prace są trochę brut, trochę odrzucające, a trochę poetyckie i delikatne. Każdy kolejny cykl zdjęć powstaje długo, a Kalicka wplata w efekty procesu twórczego własne życie osobiste, przyjaciół, modyfikuje powstającą serię pod wpływem lektur czy inspiracji wizualnych.

Punktem wyjścia do realizacji wystawy przygotowywanej w ramach Sekcji ShowOFF 2014 były wizualne wspomnienia z dzieciństwa i generowane przez nie emocje: wzruszenia pojawiającego się już podczas napisów początkowych disneyowskich filmów czy groteski dostrzeganej w wypowiedzi amerykańskiego polityka. Wychodząc od tych skojarzeń i sięgając po raz pierwszy na taką skalę po fotografię natychmiastową, Kalicka modyfikuje i zmiękcza charakterystyczną dla niej estetykę. Opowiada o bliskości, intymności, byciu samej, byciu we dwoje i byciu w grupie. Eksplorując swoje wspomnienia z czasów dziewczyństwa, wkracza w wyemancypowaną dorosłość.

Irena Kalicka (ur. 1986, Kraków) – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie w 2010 roku obroniła dyplom licencjacki w pracowni prof. Grzegorza Przyborka, następnie w 2013 roku dyplom magisterski w pracowni prof. Józefa Robakowskiego. Członkini artystycznej grupy Strupek. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Kuratorka: Ewa Tatar

Irena Kalicka, I Did Not Have Sexual Relations With That Woman
W ramach Miesiąca Fotografii 2014
Wystawę można oglądać od 17 maja do 15 czerwca 2014 roku
Galeria SKI w Krakowie

Dodaj komentarz