Fundacja Bęc Zmiana na Tygodniu Architektury w Warszawie

Fundacja Bęc Zmiana zaprezentuje w ramach Tygodnia Architektury cykl wykładów z serii Synchronizacja 2014: Projektowanie Miejsc Wspólnych.

„Tydzień z architekturą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tydzień z architekturą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 31 maja, godzina 18.00

Powojenny Modernizm: Klimat. Światło. Transparentność.

Podczas wykładu Grupa Powojenny Modernizm opowie o założeniach architektonicznych od polskiego brutalizmu do filigranowych konstrukcji w kontekście światła i ogólnoświatowych nurtów, których realizacja zależna była od lokalnych warunków klimatycznych.

  • 31 maja, godzina 19.00

Public School: Israeli Modernism Index 1948-1977

Studio graficzne i niezależne wydawnictwo Public School opowie o progresywnym i eksperymentalnym dorobku izraelskiego modernizmu w kontekście architektury, designu, muzyki, sztuk wizualnych i filmu. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja publikacji Pax Israeliana: Israeli Modernism Index 1948-1977 oraz wystawa prezentująca treści zawarte w książce.

Wykład jest częścią tegorocznej edycji Synchronizacja, w ramach której Fundacja Bęc Zmiana podejmuje temat projektowania miejsc wspólnych i koegzystencji różnorodnych grup społecznych w przestrzeni współczesnych miast.

„Tydzień z architekturą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tydzień z architekturą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 1 czerwca, godzina 15.00

Bielajewo. Zabytek przyszłości.

Ochrona zabytków jako dziedzina ma w Polsce niezwykle silną tradycję – polska szkoła konserwatorska jest rozpoznawalna na całym świecie, a projekty rekonstrukcji i konserwacji (jak np. odbudowa Warszawy) są wielką częścią polskiej myśli architektonicznej. Jednocześnie trwa od pewnego czasu ożywiona dyskusja dotycząca spuścizny późnego modernizmu, jakkolwiek ogranicza się ona raczej do obiektów unikatowych, takich jak dworce kolejowe, katowicki spodek, krakowskie hotele czy wrocławskie instytuty naukowe. Kolejnym etapem dyskusji jest rozmowa o modernistycznej spuściźnie pozbawionej waloru unikatowości.

Punktem wyjścia wykładu Kuby Snopka będzie książka jego autorstwa Bielajewo: zabytek przyszłości, wydana przez Fundację Bęc Zmiana.

Tydzień z Architekturą
Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział Warszawa
Wydarzenie będzie mieć miejsce 31 maja oraz 1 czerwca 2014 roku
Siedziba SARP
ul. Foksal 2
Warszawa

Dodaj komentarz