• 2014-05-27

Tomasz Konart w głębi ludzkiej pamięci

Od 31 maja w Galerii Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wlkp. będzie można oglądać wystawę prac Tomasza Konarta pt. My Family 1999.

Fot. Tomasz Konart, „My Family” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tomasz Konart, „My Family” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Właściwości i siła fotografii mają podstawowe znaczenie dla twórczości Tomasza Konarta. Rozpoczęty kilkanaście lat temu projekt My Family jest swoistą grą z fotografią, a w rezultacie egzemplifikacją uwikłań, które nieuchronnie czekają na każdego, kto bawi się fotografią. Punktem wyjścia był pochodzący z antykwariatu zbiór rodzinnych zdjęć. Konart znalazł je w Toronto, wkrótce po przeprowadzce do tego miasta. Nowi znajomi byli przekonani, że zdjęcia obcych ludzi są portretami jego rodziny. Jak sam twierdzi, nie wyprowadzał ich z błędu. Przeciwnie, z czasem zaczął nadawać ciągle anonimowym ludziom imiona i tworzyć im życiorysy. Stopniowo, jak zauważył, podobizny ze starych fotografii zaczęły zastępować w jego pamięci twarze realnych krewnych.

Kolejnym etapem projektu była strona internetowa, na której Tomasz Konart umieścił wspomniane fotografie oraz różne, zaczerpnięte z Internetu ogłoszenia o zaginionych ludziach. Odwiedzający tę stronę byli proszeni o wpisywanie imion. Brak było jakiegokolwiek wyjaśnienia czy sygnału o celu tych wpisów. Po jakimś czasie można było się zorientować, że wszystkie imiona pozostawały w bazie danych systemu, który generował dowolne kombinacje tekstu i fotografii. Niezidentyfikowane portrety i konkretne ludzkie historie przypadkowo łączyły się ze sobą. Mimo ewidentnej sztuczności procederu, wrażenie prawdziwości było bardzo mocne.

My Family 1999 jest eksploracją właściwości ludzkiej pamięci, jej kruchości i podatności na manipulacje. Jest także refleksją nad zakorzenieniem fotografii w rzeczywistości i w konsekwencji nad percepcją zdjęć. Jest wreszcie zaproszeniem do odkrycia pokładów znaczeń, sensów i historii, które kryje w sobie zwykłe zdjęcie.​

Tomasz Konart w latach 1975-80 studiował w PWSFTiTv w Łodzi. W 1999 podjął studia na wydziale Nowe Media Ryerson University w Toronto. W latach 70. był jednym z współzałożycieli Zespołu T, grupy powstałej w PWSFTiTv w Łodzi. Tworzy filmy eksperymentalne. Jest jednym z nielicznych polskich artystów uprawiających sztukę net-artu. Mieszka i pracuje w Toronto i Berlinie.

Kurator wystawy: Marika Kuźmicz

Tomasz Konart, My Family 1999
Wernisaż: 31 maja 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 29 czerwca 2014 roku
Galeria Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wlkp.

Dodaj komentarz