Szklane domy w BWA Jelenia Góra

W czerwcu Galeria BWA w Jeleniej Górze zaprasza do wzięcia udziału w wykładach i warsztatach odbywających się w ramach projektu edukacyjnego Szklane Domy.

Galeria BWA w Jeleniej Górze, logo (źródło: materiały prasowe)

Galeria BWA w Jeleniej Górze, logo (źródło: materiały prasowe)

Na projekt edukacyjny Szklane Domy składa się seria wykładów, warsztatów i wystaw przeznaczonych dla dzieci i dorosłych.

Program:

5 czerwca

  • Godz. 12.00 − Wykład Huberta Bilewicza Maszyny do mieszkania. O kilku modernistycznych domach. Wstęp: 2 zł. Hubert Bilewicz ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego, jest także absolwentem podyplomowych studiów pedagogiki zdolności i twórczości UMK w Toruniu, gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz queer studies. Przez kilkanaście lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmował się zagadnieniami architektury XIX i pierwszej połowy XX wieku. Interesował się również pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Wykłada historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Kończy pisanie rozprawy z problematyki polskiej sztuki użytkowej i designu w XX wieku (przewód doktorski na Wydziale Historycznym UW) oraz bada środowisko tzw. szkoły sopockiej. Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Kooperuje z ogólnopolską inicjatywą środowisk kulturotwórczych Indeks 73. Jest członkiem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
  • Godz. 14.00 − Wykład Huberta Bilewicza Piękne dzielnice. O luksusowej architekturze międzywojennego modernizmu. Wstęp: 2 zł.

6 czerwca

  • Godz. 12.00 − Wykład Huberta Bilewicza Le Corbusier i tragizm modernistycznych miast. Wstęp: 2 zł.

Od 11 do 13 czerwca

  • Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych Szklane domy − mali architekci. Prowadzenie: Karolina Szkapiak. Mali architekci − warsztat z zakresu tworzenia makiet i modeli architektonicznych, którego celem jest rozwijanie wyobraźni, myślenia konceptualnego i wizjonerskiego oraz umiejętności manualnych już u najmłodszych odbiorców sztuki. Podczas zajęć uczestnikom przybliżone zostaną terminy takie jak: skala, proporcja, perspektywa czy funkcja oraz zaprezentowane zostaną przykłady najciekawszych rozwiązań architektonicznych z kraju i ze świata. Całość zakończy zaaranżowanie miasta idealnego łączącego przestrzeń galeryjną z otaczającą przestrzenią miejską. Wstęp wolny.

Od 23 do 25 czerwca

  • Warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej Szklane domy − mali architekci. Prowadzący: Dariusz Fodczuk, Katarzyna Szumska. Szklane domy − będą to działania skupiające się na metaforycznym budowaniu przestrzeni architektonicznych między ludźmi i dla ludzi, zakończone performancem. Równocześnie powstawać będą prace malarskie. Celem warsztatu będzie wkroczenie w przestrzeń publiczną, przekroczenie granicy między galerią a ulicą, sztuką a codziennością. Wstęp wolny.

Szklane domy
Od 5 do 25 czerwca 2014 roku
Galeria BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz