Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie inaczej o Martwych Naturach

Od 23 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie można oglądać wystawę zbiorową pt. Martwe Natury.

Ania Wojszel, „Martwe natury” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ania Wojszel, „Martwe natury” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poprzez zestawienie wykonanych w różnych mediach prac, zaproszeni na wystawę artyści w przewrotny sposób spróbują odnieść się do istniejącego na przestrzeni wieków pojęcia martwej natury w sztuce. Poprzez swoje zdjęcia, obrazy, filmy i instalacje podejmą próbę dowiedzenia, że prostota przedmiotów codziennego użytku oraz z pozoru banalnych sytuacji może być niekiedy bardziej frapująca od fantazji.

Określenie martwa natura (still- leven – dosownie oznaczające ciche, nieuchome życie) pojawiło się po raz pierwszy w 1650 r. w holenderskich inwentarzach dzieł sztuki. Polska martwa natura pochodzi od francuskiego nature morte. Elementami martwych natur były zwykle kwiaty, naczynia, przyrządy myśliwskie. Głownym motywem były i wciąż są produkty spożywcze: owoce, ryby, sery, pieczywo, miesiwa etc. niekiedy układane w kompozycję mającą sugerować gotowy posiłek np. śnidanie. Częstym i ważnym ze względów symbolicznych motywem bywała również ludzka czaszka – często związana z obecną w dziełach tego gatunku refleksją nad przemijaniem I mranością dóbr doczesnych, ulotnością życia (Vanitas).

Prezentowane w Halo Galerii prace nie będą skupiać się wyłącznie na estetyce, ale podejmować próbę dotknięcia problemów egzystencjalnych, społecznych. Zobaczyć będzie można m.in. zdjęcia przedmiotów osób starszych, przebywających w ośrodkach opieki, zdjęcia tkanek ludzkich, ale też np. obrazy w humorystyczny sposób przypominające dawne, nieprodukowane już marki papierosów.

Artyści – pochodzący tak z Olsztyna jak idalszych miejsc takich jak Radom, Warszawa, Poznań, Gdańsk i innych – poruszą przy tej okazji także ważkie tematy takie jak przemijanie, śmierć, choroba – nie po to jednakże by wprawić publiczność w ponury nastrój, lecz by przypomnieć o ulotności życia, odchodzeniu i kluczowej wadze uważności.

Artyści: Jakub Czyszczoń, Krystyna Janusz, Jakub Jasiukiewicz, Dawid Misiorny, Urszula Patalas, Piotr Piasta, Sabina Saliis, Marta Stysiak, Ania Wojszel i inni…
Kurator: Joanna Tekla Woźniak

Martwe Natury
Wystawę można oglądać od 24 maja do 6 czerwca 2014 roku
Miejski Ośrodek Kultury, ul. Dąbrowszczaków 3, Kamienica Naujacka III p.
Olsztyn

Dodaj komentarz