Jubileusz Poradni Językowej PWN

Z okazji publikacji dziesięciotysięcznej odpowiedzi Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało e-book 18 najczęściej zadawanych pytań w internetowej poradni językowej PWN.

Poradnia Językowa PWN, logo (źródło: materiały prasowe)

Poradnia Językowa PWN, logo (źródło: materiały prasowe)

Poradnia Językowa PWN odpowiedziała już na 15000 pytań językowych, z czego niemal 10000 ukazało się na publicznych stronach WWW. Dużo to czy mało? Poradnia działa 15. rok, czyli odpowiada na tysiąc pytań rocznie.

O co ludzie pytają ekspertów językowych? Prowadzący poradnię prof. Mirosław Bańko mówi:

Właściwie o wszystko. Najczęściej o pisownię i budowę zdania, ale stosunkowo często też o nazwiska (jak odmieniać) oraz o pochodzenie wyrazów. Dużo trudnych pytań przychodzi od osób fachowo zajmujących się językiem, redagujących teksty, są też pytania z urzędów i firm, pytania od rodziców zaniepokojonych, że nauczyciel coś poprawił w zeszycie ich dziecka, i od uczniów (czasem chcą, żeby odrobić za nich lekcję, ale tego poradnia nie robi). Widać sezonowość pytań: w maju i czerwcu ludzie zaczynają się interesować odmianą nazw par małżeńskich, widać, że przygotowują zaproszenia ślubne.

Z okazji publikacji dziesięciotysięcznej odpowiedzi Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało e-book 18 najczęściej zadawanych pytań w internetowej poradni językowej PWN. Można go pobrać na stronie wydawnictwa.

18 najczęściej zadawanych pytań w internetowej poradni językowej PWN
Premiera: 26 maja 2014 roku
Wydawnictwo Naukowe PWN

Dodaj komentarz