Joanna Mlącka o nieodwracalności i przywracalności we Wrocławiu

Od 5 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej Arttrakt we Wrocławiu będzie można oglądać podwójną wystawę prac Joanny Mląckiej pt. Procesy nieodwracalne / Przywracanie.

Joanna Mlącka, „Powiązania”, olej na płótnie, drewno, 112 x 162 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Mlącka, „Powiązania”, olej na płótnie, drewno, 112 x 162 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najbliższa wystawa, którą pokaże Galeria Sztuki Współczesnej Arttrakt, to prezentacja obrazów i fotografii Joanny Mląckiej. Prace, które są zainspirowane procesami zachodzącymi w przyrodzie, stają się zapisem obserwacji, z których wynika, że pozornie spokojne świat roślin posiada w sobie potencjał opowiadania także o indywidualnym ludzkim losie, czy też jego doświadczeniu.

Tytuł wystawy odnosi się do dwóch pojęć – nieodwracalności i przywracalności, o których Mlącka chce opowiedzieć za pomocą swojej sztuki. Pierwszy odnosi się do obrazów, zaś drugi – fotografii, które artystka pokaże w Arttrakcie. Pokazują one zupełnie inne postrzeganie tych samych procesów. W Engramach, czyli cyklu pięciu ciemnych obrazów olejnych, których tytuł został zaczerpnięty z zakresu pojęć psychologii poznawczej, zobaczymy, że coś, co się kiedyś wydarzyło, to, co znalazło się w naszej psychice za pomocą zmysłów, staje się, choć tego nie widzimy, niemalże namacalną i nieodwracalną częścią nas samych. Tymczasem seria bardzo jasnych fotografii pokazuje swoiste portrety roślin. Odseparowane od otoczenia, a w dodatku na swój sposób ustylizowane, sadzonki drzew uświadamiają, jak natura może być obiektem manipulacji człowieka, choć pozornie w każdym momencie może zostać przywrócona do swojego naturalnego środowiska.

Joanna Mlącka (ur. 1981), absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jarosława Modzelewskiego, a także finalistka ostatniego Konkursu im. Gepperta, w swojej twórczości skupia się na intuicyjnej obserwacji procesów, które decydują o kształcie rzeczywistości. Sztuka jest dla niej próbą uchwycenia tego jak to, co nas otacza, się staje, jak się konstytuuje. Mlącka nie podąża za tym, co widzialne, ale za tym, co tę widzialność tworzy – czyli kształtowaniem się form, ich wzajemnymi relacjami czy też występującymi kontrastami. Z obserwacji wegetacji roślin artystka wyprowadza zasady, które są sposobami uchwycenia tego, co poprzez nasze zmysły przechodzi do naszej psychice, a następnie dzieje się w nas samych.

Wystawa w Arttrakcie będzie pierwszą większą ekspozycją prac Joanny Mląckiej we Wrocławiu.

Joanna Mlącka, Procesy nieodwracalne / Przywracanie
Wernisaż: 5 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Arttrakt
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
Wrocław

Dodaj komentarz