• 2014-05-27

Nowa Warszawa: Światowa premiera filmu Bartosza Konopki

28 maja, podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbędzie się światowa premiera filmu Nowa Warszawa w reżyserii nominowanego do Oscara Bartosza Konopki.

„Nowa Warszawa", reż. Bartosz Konopka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nowa Warszawa", reż. Bartosz Konopka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ten dokument, inspirowany niemal już kultową płytą Nowa Warszawa Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i Royal String Quartet, powalczy w dwóch festiwalowych konkursach: muzycznym DocFilmMusic oraz konkursie polskim w kategorii dokumentów.

W filmie Konopki kameralne koncerty Nowej Warszawy odbywają się niezapowiedzianie w różnych punktach Warszawy wybranych wspólnie ze Stanisławą Celińską. W miejscach nieoczywistych, ale oddających charakter miasta. Kamera obserwuje muzyków przygotowujących się do występu, zbierających się gapiów, interakcję między artystami a przechodniami.

Stanisława Celińska – wybitna aktorka, znana z filmów Andrzeja Wajdy czy spektakli teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego, w 2012 roku wraz z muzykami Royal String Quartet nagrała płytę z nowymi aranżacjami znanych piosenek o Warszawie. W albumie znalazły się zupełnie nowe interpretacje utworów autorstwa m.in. Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, Beata Kozidrak czy Muńka Staszczyka.

Bartosz Konopka – autor nominowanego do Oscara Królika po berlińsku, po raz pierwszy w swojej karierze wyreżyserował film muzyczny. Realizując filmową Nową Warszawę inspirował się filmem Heima w reżyserii Deana DeBloisa, dokumentującym trasę koncertową zespołu Sigur Rós, który latem 2006 roku dał serię niezapowiedzianych wcześniej występów w swojej ojczystej Islandii.

Pokazy filmu podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego:

  • 26 maja 2014 roku, godz. 13.00, Kino Mikro, ul. Juliusza Lea 5, Kraków,
  • 28 maja 2014 roku, godz. 20.00, kino Kijów.Centrum, al. Krasińskiego 34, Kraków  pokaz premierowy z udziałem twórców filmu,
  • 29 maja 2014 roku, godz. 11.00, kino Pod Baranami – Sala Niebieska, Rynek Główny 27, Kraków,
  • 31 maja 2014 roku, godz. 20.15, kino Kultura, Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa,
  • 6 czerwca 2014 roku / do obejrzenia na portalu Ninateka.

Nowa Warszawa
Reżyseria: Bartosz Konopka
Premiera: 28 maja 2014 roku, godz. 20.00
Kraków

Dodaj komentarz