Wystawa Złoty wiek. Kolekcja Vinylcanvas we Wrocławiu

Od 15 maja do 21 czerwca we wrocławskiej galerii Dizajn można oglądać wyjątkową kolekcję ręcznie malowanych, winylowych zabawek z kolekcji Łukasza Liebersbacha.

„Złoty wiek. Kolekcja vinylcanvas.” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Złoty wiek. Kolekcja vinylcanvas.” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eksplozja wyobraźni prawie 30 polskich grafficiarzy, autorów komiksów, ilustratorów i malarzy, którzy stworzyli unikatowe winylowe zabawki. To wystawa o dziwacznych i odmiennych światach, które wykreowane zostały z jednej dizajnerskiej formy.

Wystawa prezentuje unikatową kolekcję Łukasza Liebersbacha nazwaną Vinylcanvas – winylowych, ręcznie tworzonych zabawek, które stały się twórczą powierzchnią dla polskich artystów, projektantów graficznych i twórców komiksów, a nawet fotografów. Te winylowe rzeźby wywodzą się z połączenia zupełnie odmiennych światów. Chociaż jako zabawki, tzw. designer toys, są produktem dizajnu i kultury konsumpcyjnej, to ich źródła tkwią w świecie przeciwstawnym do niej. Łączą w sobie bunt i radość z zabawy.

Wystawa złożona jest z 28 unikatowych, ręcznie przerobionych figurek tzw. Munny’ego, zaprojektowanego przez amerykańską firmę Kidrobot. Na tej czystej powierzchni winylowej zabawki stworzone zostały wizualne manifesty artystów, które prowadzą do alternatywnych światów i istot.

Dzięki formie Munny’ego powstała hybryda grafiki i rzeźby – mówi Łukasz Liebersbach, właściciel kolekcji – Większość z twórców nie myślała o tym, by coś rzeźbić, ale dając im Munny’ego do ręki, wymuszałem formę i końcowym efektem siłą rzeczy był obiekt trójwymiarowy. To przynosiło bardzo fajne rezultaty.

Łukasz Liebersbach jest animatorem sceny designer toys w Polsce. Zawodowo związany jest z nowymi technologiami, wzornictwem przemysłowym oraz myśleniem projektowym (design thinking). Zapraszając kolejnych twórców do współtworzenia kolekcji Vinylcanvas, kierował się swoimi zainteresowaniami związanymi ze sztuką współczesną, zwłaszcza muralami, grafiką, wlepkami i komiksami.

Złoty wiek. Kolekcja Vinylcanvas to – jak mówi kuratorka Beata Bartecka – wystawa przygotowana przez tych, którzy czytali Alicję w Krainie Czarów na przemian z przygodami Batmana oraz Profesora Nerwosolki. Dlatego w scenografii wystawy czerwone dywany prowadzą do białych ścian, a muzealny gzyms mutuje w dziwaczne formy. Czasami o rzeczach ważnych warto mówić w niepoważny sposób.

Twórcy Vinylcanvas: Bell, Tymek Borowski & Paweł Śliwiński, Mirella von Chrupek, ciah-ciah, *Fil, FRM, Krzysztof Gawronkiewicz, Gregor Gonsior, Maurycy Gomulicki, Hakobo, Tomasz Kaczkowski, Jan Kallwejt, Kobster, Massmix, Patryk Mogilnicki, Nawer, Otecki, Tomasz Płonka, Jakub Rebelka, SEPE, Szy Mura, Swanski, Łukasz Rusznica, Rafał Szczepaniak, Aleksandra Urban, Aleksandra Waliszewska, Dennis Wojda, Zbiok.

Wystawa Złoty wiek. Kolekcja Vinylcanvas.
Ekspozycja będzie czynna od 15 maja do 21 czerwca 2014 roku
Galeria Dizajn
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Świdnicka 2-4
Wrocław

Dodaj komentarz