Rusz książką! Do wzięcia, do oglądania, do czytania

Od 29 maja w wybranych pubach i kawiarniach Krakowa dostępne będą darmowe książeczki z fragmentami klasycznej literatury i z ilustracjami. Akcja Rusz książką! ma na celu promowanie czytelnictwa wśród licealistów i studentów.

„Rusz książką!” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Rusz książką!” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Akcja zainaugurowana zostanie spotkaniem z Dorotą Segdą, które odbędzie się 29 maja o godzinie 19.00 w De Revolutionibus (ul. Bracka 14). Aktorka odczyta fragmenty Ameryki Franza Kafki, które będzie można znaleźć w księgarnio-kawiarni podczas trwania akcji.

Czytanie to jedna z najprzyjemniejszych czynności w życiu. Czytanie tworzy światy, rodzi obrazy przewyższające wszystkie inne doznania. Czytelnicy mają swoje ulubione książki, często są to wydania sprzed lat. To dla nich największe skarby. Treść kojarzy się z konkretną okładką albo zapamiętaną ilustracją. Kiedyś ilustracje stanowiły nieodłączny element książki. Książka była pełnią, stanowiła całość – skarbnicę doznań. To było fascynujące – przenikanie się obrazu i słowa, powstawanie wizji na styku wyobrażonego i zobaczonego.

Książeczki w ramach akcji powstały z miłości do literatury. Zawierają nazwisko autora, tytuł, fragment prozy i ilustrację.

Espérance Hermanna Brocha, Opowiadania odeskie Izaaka Babela, Sól ziemi Józefa Wittlina oraz Tajemnica złotego pince-nez Arthura Conan Doyle’a to pozostałe książeczki, które znajdą się w pobliskiej Nowej Prowincji (ul. Bracka 3–5), a także Cafe Szafe (ul. Felicjanek 10), Cafe Fińska (ul. Józefińska 47) oraz Cafe Cheder (ul. Józefa 36). Dla uczestników Rusz Książką! przygotowany został konkurs, w którym nagrodą będzie biały kruk – pierwsze powojenne wydanie zbioru wierszy Józefa Czechowicza z 1949 roku. Powędruje ono w ręce osoby, która jako pierwsza zgłosi się z kompletem książeczek do punktu Info Kraków w Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych 2 po zakończeniu inauguracji.

Inicjatorami akcji są Paulina Pikiewicz i Wojciech Grabowski.

Rusz książką!
Od 29 maja 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz