• 2014-05-26

Polsko-czeska koprodukcja Bella Mia już w kinach

Produkcja Bella Mia, łącząca w sobie takie gatunki jak film przyrodniczy, familijny, przygodowy, komediowy czy dramat, jest już dostępna w kinach. Za jego dystrybucję w Polsce odpowiada Fundacja Magellan. Reżyserem filmu jest Martin Duba.

„Bella Mia”, reżyseria: Martin Duba (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Bella Mia”, reżyseria: Martin Duba (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bella Mia opowiada o zwierzętach, które okazują się bardziej ludzkie od samego człowieka. Wraz z widzami odbywają one wielką podróż ku wolności, w samym środku otaczającej ich natury. Po drodze muszą stoczyć walkę o przetrwanie z ludźmi i ich zasadami, dzięki którym ludzkość rządzi i opanowała świat, należący przecież do wszystkich stworzeń. Bella Mia jest przypowieścią, w której światy zwierząt i ludzi stoją naprzeciwko sobie.

Stado krów z małego gospodarstwa, z powodu podejrzenia o BSE (choroba szalonych krów), zostaje skazane na przymusowy ubój. Zwierzęta, przygotowywane właśnie do wywózki do rzeźni, wyczuwają grożące niebezpieczeństwo, buntują się i próbują uciec. Ludzie organizują na nie polowania, które często kończą się niepowodzeniem. Stado, pod przewodnictwem bystrej krowy Belli, okazuje się na tyle inteligentne i przewidujące, że będzie w stanie pokonać wiele niebezpieczeństw. Wzajemne zmagania powodują, że po obu stronach dochodzi do wyczerpania sił i swego rodzaju rozejmu.

Człowiek ucieka się do brutalnego zabijania, które ma już niewiele wspólnego z początkową prewencją weterynaryjną. Na szczęście znajdują się jednak ludzie myślący inaczej, starający się pomóc znajdującym się w tarapatach krowom. Doskonale wiedzą, że prawdziwe niebezpieczeństwo czyha na człowieka nie ze strony zwierząt, lecz systemu, który każe mu uzurpować sobie prawo do rządzenia światem.

Bohaterki pragną tylko jednego – nieskrępowanego życia na łonie przyrody. Muszą jednak przystosować się do niego same, początkowo bez niczyjej pomocy. W związku z tym poznają, co znaczy głód, zimno, cierpienie i ból. Pod tym względem niewiele różnią się od człowieka, a poprzez swoje doświadczenie uświadamiają nam jak groźne skutki wywołuje próba ingerencji w naturalny bieg przyrody. Z upływem czasu w nierównej walce pozostaje tylko główna bohaterka. Krowa-przewodniczka Bella zostaje postawiona przed koniecznością podjęcia istotnej decyzji: uratować własne życie, czy – za cenę niezwykłego ryzyka, ochronić swojego potomka.

Ta utrzymana w klimacie filmowej ballady opowieść posiada wyjątkową siłę emocjonalną. Jest też apelem moralnym, który przekazuje odbiorcy proste lecz sugestywne przesłanie: ludzie nie są jedynymi panami świata, powinni nauczyć się życia w harmonii z przyrodą i respektowania wolności innych. Bella Mia to prawdziwy czeski film.

Martin Duba – (ur.1956 w Pradze) reżyser, operator, scenarzysta. W latach 1981-1986 studiował na Wydziale Sztuki Operatorskiej praskiej Szkoły Filmowej – FAMU. Autor pomysłu, współscenarzysta, operator i reżyser projektu Bella Mia.

Józef Skrzek – (ur. 1948 w Siemianowicach Śląskich) autor muzyki. Znany polski multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. W 1967 ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu. Cztery lata później założył zespół SBBSilesian Blues Band, w którym gra do dziś. Współpracował między innymi z Czesławem Niemenem, Breakoutem i zespołem KAT. Autor ścieżek dźwiękowych do filmów cenionego polskiego reżysera – Lecha Majewskiego.W roku 2013 otrzymał Nagrodę Muzyczną Fryderyk za całokształt twórczości.

Bella Mia
Reżyseria: Martin Duba
Scenariusz: Martin Duba i Marek Epstein
Obsada: Petr Forman, Igor Orozovic, Anna Fialova, Zuzana Norisova
Dystrybutor: Fundacja Magellan
W kinach od 15 maja 2014 roku

Dodaj komentarz