Malarstwo Mańki Dowling w Warszawie

Wystawę prac Mańki Dowling przygotowuje warszawska Galeria Sztuki Limited Edition. Do udziału w wystawie Dwie Siostry malarka zaprosiła swoją siostrę – Kashkę Vranken. Ekspozycja będzie czynna od 30 maja do 30 czerwca.

Mańka Dowling „Kruhlik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mańka Dowling „Kruhlik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bezsprzecznie zapowiada się bardzo ciekawe wydarzenie artystyczne. Mańka Skibińska-Dowling jest jedną z uczennic wielkiego malarza i kolorysty Jana Cybisa. Świetne przygotowanie warsztatowe, niezwykła ciekawość świata i ludzi, pełna afirmacji postawa wobec życia, skutkuje ekspresyjnymi płótnami, w których na pierwszy plan wybija się kolorystyka intensywna i dźwięczna – zapowiada Wiesława Wideryńska, kurator wystawy.

Kolor jest najważniejszy w pracach artystki. Jak sama mówi – rozumie go i kocha. Bez względu na kompozycję zawsze stawia go na pierwszym miejscu i śmiało można powiedzieć, że to jej znak rozpoznawczy. Inspiracje czerpie z otaczającego ją świata i rozlicznych podróży związanych przede wszystkim ze sztuką. Mańka Skibińska-Dowling często podkreśla, że obrazy powinny dawać ludziom szczęście, przypominać o dobrych chwilach.

Ekspozycję uzupełnią zdjęcia fotografki mieszkającej i tworzącej w Australii, również absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Kashki Vranken. Kashka Vranken, która dyplom uzyskała w pracowni Macieja Urbańca, jednego z założycieli Polskiej Szkoły Plakatu, prywatnie jest siostrą Mańki Dowling.

Mańka Skibińska-Dowling – urodziła się w 1937 roku na Podlasiu. W 1967 roku ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, robiąc dyplom w pracowni Jana Cybisa. W 1970 roku wyjechała do Londynu i tam mieszka do dziś. W latach 70. tworzyła nowatorskie na owe czasy obrazy przestrzenne. Brała udział w licznych wystawach na całym świecie zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Wystawy jej malarstwa organizowane były m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Meksyku, USA, Szwecji, Syrii, Rosji.

Wystawa Dwie Siostry, Mańka Skibińska-Dowling oraz Kashka Vranken
Ekspozycja będzie czynna od 30 maja do 30 czerwca 2014 roku
Galeria Limited Edition
ul. Rozbrat 44a
Warszawa

Dodaj komentarz