• 2014-05-26

Dominika Gęsicka – El pilón w Opcji

Do 5 czerwca w ramach sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie można oglądać wystawę Dominiki Gęsickiej pt. El pilón, która odbędzie się w Galerii Opcja.

Dominika Gęsicka, „Bez tytułu 1”, z cyklu „El pilón”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Gęsicka, „Bez tytułu 1”, z cyklu „El pilón”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

José i Antonio naprawiają deski do krojenia mięsa (po hiszpańsku pilón) w małym warsztacie w Barcelonie. Po godzinach ich zakład, wyposażony w łóżko, kamerę i lustra, zamienia się w miejsce schadzek z okolicznymi prostytutkami. Fotografie Dominiki Gęsickiej dokumentują obsesję dwóch przyjaciół na punkcie seksu i ujawniają fragmenty ich intymnych spotkań. Patrząc na kolorowe odbitki, mamy wrażenie dobrze wyreżyserowanego spektaklu, którego aktorzy czują się wyjątkowo swobodnie.

Widz zostaje także skonfrontowany z przeszłością: wyciągniętymi z szuflad fotografiami – swoistym sekretnym archiwum wizyt i domowych filmów porno. Wykonane przez Gęsicką ujęcia prostego, zagraconego pamiątkami i fetyszami wnętrza dopowiadają resztę historii, która odbywa się za zamkniętymi drzwiami warsztatu.

Dominika Gęsicka (ur. 1981, Włocławek) – studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie i absolwentka Szkoły Głównej Handlowej. Laureatka siódmej edycji Fotoprezentacji organizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę. Uczestniczyła w warsztatach m.in. z Markiem Powerem, Davidem Alanem Harvey’em czy Peterem van Agtmaelem.

Kuratorka: Agata Ubysz

Dominika Gęsicka,  El pilón
W ramach Miesiąca Fotografii 2014
Wystawę można oglądać od 17 maja do 5 czerwca 2014 roku
Galeria Opcja w Krakowie

Dodaj komentarz