6. Grolsch ArtBoom Festival – spotkajmy się w Nowej Hucie

Znany jest program 6. edycji Grolsch ArtBoom Festival, która odbędzie się w Nowej Hucie. Językiem sztuki współczesnej artyści będą mówić o najmłodszej dzielnicy Krakowa w kontekście idealnego SocCity. W nowohuckiej przestrzeni swoje prace zaprezentują m.in Paulina Ołowska, Monica Bonvicini, Marta Deskur, Grzegorz Klaman, Sasha Kurmaz, Teatr Łaźnia Nowa i Szymon Kobylarz. Festiwal, który potrwa od 6 do 22 czerwca, organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

6. Grolsch ArtBoom Festival w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. Grolsch ArtBoom Festival w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu będzie można obejrzeć wystawę Oblicze Dnia podejmującą temat kosztów społecznych w Polsce podczas ostatnich 25 lat procesu transformacji, dzięki BarCamp NOWA HUTA będzie można poznać ruchy, inicjatywy i organizacje działające na terenie dzielnicy i spróbować zahipnotyzować słońce. Uczestnicy będą podziwiać Fontannę Przyszłości na Placu Centralnym, zainspirują się hasłem Chwała ludziom Nowej Huty wykonanym na kwiatowych rabatach, dowiedzą się jak sposób chodzenia definiuje naszą tożsamość i wysłuchamy wykładu na temat miast postindustrialnych i ich przyszłości. Spotkają się również z Monicą Bonvicini, która w ramach ArtistTalk opowie o zawiłych relacjach architektury i władzy oraz o społecznej roli budynków. Zostanie przywitany zrekonstruowany, niedziałający od lat neon Markiza i będzie można poznać efekt współpracy artystów z romskimi asystentami, którzy spotkają się z dziećmi z nowohuckich świetlic romskich w ramach cyklu warsztatów.

Lokalizacja tegorocznego Grolsch ArtBoom Festivalu w Nowej Hucie ma na celu współdziałanie z mieszkańcami dzielnicy i aktywizację społeczności lokalnej. Wiele z projektów opiera się na współpracy z lokalnymi aktywistami, autorytetami oraz osobami i instytucjami posiadającymi doświadczenie w działaniach artystycznych, kulturalnych i społecznych. Główne wydarzenia 6. edycji Festiwalu skupiają się na obszarze Nowej Huty, nie tylko jako administracyjnej części miasta, ale również w odniesieniu do kwestii historycznych, urbanistycznych, architektonicznych i etnograficznych. Festiwal opiera się na czterech elementach: wystawie głównej, projektach konceptualnych, związanych z historią, pamięcią, tożsamością dzielnicy; projektach o charakterze społecznym, wspólnotowym oraz 5. edycji konkursu Fresh Zone.

Grolsch ArtBoom Festival – to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy – nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością. Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe.

6. Grolsch ArtBoom Festival
Festiwal odbędzie się od 6 do 22 czerwca 2014 roku w Nowej Hucie
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dodaj komentarz