• 2014-05-24

Tradycja z nowoczesną nutą

Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau i Sebastian Karpiel-Bułecka – to ich koncerty, 25 i 30 maja, wzbogacą kameralną formułę Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Choć prym podczas tego tygodniowego wydarzenia wiedzie stylistyka poważna, prof. Marta Wierzbieniec stara się, by każdego roku przynajmniej dwa wieczory miały lżejszy charakter.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie (źródło: mat. prasowe)

Muzyczny Festiwal w Łańcucie (źródło: mat. prasowe)

Niewielkie podkarpackie miasto już w tym tygodniu odwiedzą artyści światowego formatu. Przez 7 dni melomani będą mieli okazję wysłuchania aż ośmiu koncertów zagranych na międzynarodowym poziomie. Do grona takich sław jak Jose Carreras, Joseph Malovany czy Massimiliano Caldi dołączyły osobistości znane z polskiej sceny. To wszystko za sprawą odświeżania formuły wydarzenia, która każdego roku zaskakuje.

Drugiego dnia wydarzenia słuchacze będą świadkami niecodziennego występu. Artyści, którzy na co dzień poruszają się w obrębie zupełnie innych gatunków, postanowili stworzyć wspólne przedsięwzięcie pod nazwą Po drodze.

Jest to projekt w którym łączymy piosenki Grzegorza Turnaua z piosenkami zespołu Zakopower. To dosyć ciekawy projekt, bo jeśli spojrzymy z perspektywy na naszą twórczość, wydaje się zupełnie inna, że ma inny charakter – mówi Sebastian Karpiel Bułecka. Siedzieliśmy z Sebastianem nad płytami, słuchaliśmy wzajemnie naszych różnych utworów z różnych okresów. Okazało się, że niektóre z nich nie tylko się pięknie łączą, ale są w tej samej tonacji – komentuje Grzegorz Turnau.

Na gości czeka brawurowa mieszanka spokojnych dźwięków fortepianu oraz energicznych góralskich rytmów. Wykonawcom towarzyszyć będą muzycy z Orkiestry Młodej Polskiej Filharmonii. Obaj artyści przekonują, że starali się znaleźć wspólny punkt ich muzycznej twórczości. Nie są to przypadkowo dobrane utwory, a dokładnie przemyślane konwencje. Grzegorz Turnau dodaje:

W ostatni dzień Festiwalu w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej zagra artysta obdarzony ogromną charyzmą. Stanisław Soyka zaprezentuje się w towarzystwie stworzonej przez siebie formacji Soyka Kwintet Plus. Utwory, powstałego w 2004 roku zespołu, to rodzaj kameralistyki pop z wpływami jazzu i soulu oraz polskiej muzyki tradycyjnej. Tego wieczoru muzycy wykonają zbiór pieśni skomponowanych do wierszy wybitnych polskich poetów.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie to wydarzenie o niezwykle długiej tradycji. Mimo tak ugruntowanej renomy, organizatorzy regularnie odświeżają jego formułę. Odpowiedni dobór wykonawców oraz utworów gwarantuje melomanom prawdziwą muzyczną ucztę.

53. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
koncert Grzegorza Turnaua i Zakopower – 25 maja 2014 r., park przed łańcuckim Zamkiem
koncert Stanisława Soyki – 30 maja 2014 r., Sala Koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

Dodaj komentarz