• 2014-05-24

8. Noc Teatrów z Teatrem KTO

W nocy z 14 na 15 czerwca rozpocznie się krakowska Noc Teatrów. Z tej okazji Teatr KTO zaprezentuje cztery spektakle.

„Ślepcy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ślepcy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznej Nocy Teatrów w Teatrze KTO do obejrzenia będą: Tlen (Kislorod) oraz Jakobi i Leidental  (Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie), Kredyt zaufania (Iza Kała). Na krakowskim rynku wystawiony zostanie spektakl Teatru KTO – Ślepcy.

Ślepcy – to wstrząsające studium kondycji ludzkiej. Scenariusz plenerowego widowiska Ślepcy, inspirowany jest bestselerem portugalskiego noblisty Jose Saramago Miasto ślepców.

Coś, co dzisiaj wydaje się fikcją, jutro może być rzeczywistością. W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi.

Jakobi i Leidental – Hanoch Levin z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko- męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina – groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Czy w tym świecie możliwy jest happy end?

Kredyt zaufania  to monodram utrzymany w konwencji kursu rozwoju osobistego, którego główną bohaterką jest profesjonalna Trenerka, która z potrzeby lepszego zademonstrowania materiału, wciela się w przykładowe postacie.

Wojująca Kosmetyczka przybliży widzom sekrety kobiecej urody i tajniki prawdziwej walki o mężczyznę. Mroczna Dudziak Sceny Alternatywnej – o pseudonimie artystycznym Muka – wpuści do mrocznej piwnicy swoich relacji z matką. W ciągu godzinnego kursu prowadząca Trenerka pomoże pozbyć się lęków, uwolni emocje i wreszcie wesprze w rozdmuchaniu nadziei. Wystarczy dać jej tylko… kredyt zaufania.

Tlen Iwana Wyrypajewa, rosyjskiego aktora, reżysera i dramaturga, to opowiedziana biblijnym językiem i pełna erudycyjnych odwołań historia z moskiewskiej komunałki. To dziesięć skomponowanych z wyczuciem absurdu i paradoksu sekwencji. Oryginalność dramaturgicznego pomysłu polega na tym, że aktorzy prowadzą rozmowę z publicznością za pomocą hip-hopowych deklamacji zrytmizowanej prozy.

To w niej zawarte są rozważania – podane przez autora jasno i wprost, do tego lekko, dowcipnie i zgrabnie – na tematy moralne, egzystencjalne, społeczne i polityczne. Wyrypajew nie oszczędza nikogo: poddaje krytyce życie wielkomiejskich aglomeracji, dosadnie ośmiesza salony nowobogackich. Głównym spoiwem tego klarownego i mocnego dramatu jest tytułowy tlen, którego poszukują bohaterowie – On i Ona.

8. Noc Teatrów z Teatrem KTO
14/15 czerwca 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz