Katedra intermediów UAP – About Edward H.

Od 27 maja w Poznańskiej Galerii Nowa będzie można oglądać wystawę studentów pracowni działań performatywnych i multimedialnych UAP pt. About Edward H.

Wystawa „About Edward H.”, Poznańska Galeria Nowa, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „About Edward H.”, Poznańska Galeria Nowa, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabella Gustowska o wystawie:

Twórczość Edwarda Hoppera w ostatnim czasie odkrywana jest na nowo i cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Wspomnę tutaj film Gustava Deutscha – Shirley z 2013, publikację Filipa Lipińskiego – Hopper wirtualny z 2013, wystawę Hopper Drawing w Whitney Museum w NYC w 2013 , także mój film – Przypadek Josephine H…/z 2014.

Może dlatego też ciekawa wydała mi się konfrontacja najmłodszego pokolenia artystów – studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu z Katedry Intermediów z twórczością tego amerykańskiego artysty. Stąd koncepcja tematu About Edward H… traktowana jako próba szukania Hoppera w konfrontacji dwóch mediów – malarstwa i mediów cyfrowych, a więc swoistej remediacji.

Potencjał nowych mediów pozwala odkryć malarstwo Hoppera na nowo, przekształcać je, obdarzać innym życiem, ruchem i dźwiękiem, dialogować z formą, kolorem, narracją. Tak jak wszystkie media, starsze, tak i nowsze remediują to co niesie aktualna rzeczywistość.

Dlatego też prace młodych artystów jak w tranzycie przenoszą świat Edwarda H..w codzienność pracowni, wynajętych studenckich kwater, pobliskiej kawiarni, pubu, szukają podobnych tropów w samotności, erotyce, emocjach – w realności naszego czasu – pozostaje otwarte pytanie co znajdują i co z tych zapisów przetrwa ,a co pozostanie tylko ćwiczeniem wykonanym w 2014 roku.

Artyści: Alexandra Ivanciu, Daria Mielnikowa, Patrycja Plich, Eryk Polakowski, Maria Subczyńska, Maciej Urbanowski, Sara Wawrzyniak, Maja Ziarkowska
Kuratorzy projektu: Izabela Gustowska, Raman Tratsiuk

About Edward H. Wystawa studentów pracowni działań performatywnych i multimedialnych. Katedra intermediów UAP
Wernisaż: 27 maja 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 maja 2014 roku
Poznańska Galeria Nowa,
Stowarzyszenie Twórcze NOWA NOWA, ul. Mielżyńskiego 20 / wejście G
Poznań

Dodaj komentarz