Przegląd wydarzeń Gdynia Design Days

4 lipca rozpocznie się festiwal Gdynia Design Days, w tym roku pod hasłem MIASTO+. Nad realizacją festiwalu pracuje Centrum Designu w PPNT Gdynia we współpracy z gronem profesjonalistów z polski i zagranicy.

Gdynia Design Days 2014, plakat (źródło: materiały prasowe)

Gdynia Design Days 2014, plakat (źródło: materiały prasowe)

Tegoroczny festiwal Gdynia Design Days pod hasłem MIASTO+ tworzy nową rzeczywistość projektową, a nie tylko ją odtwarza. Innowacyjne projekty zaprezentowane podczas wydarzenia staną się naturalną częścią gdyńskiego krajobrazu. Projektanci zaproszeni do współtworzenia festiwalu zaprojektują zupełnie nowe, zaangażowane społecznie obiekty użytkowe, które mają odpowiedzieć na potrzeby społeczności miejskiej. Premiera kilkunastu projektów nastąpi podczas Gdynia Design Days 2014.

Struktura programowa tegorocznego festiwalu krąży wokół hasła MIASTO+, rozróżniając wystawy i projekty według umownego podziału mieszkańców na trzy grupy wiekowe: 5+, 30+, 60+. Mieszkańcy w zależności od wieku mają inne potrzeby i każdy z nich tworzy inny związek z miastem. W projektach podjęte zostaną próby znalezienia wspólnego mianownika pomiędzy generacjami 5+ i 60+, dopełnieniem których jest grupa 30+.

Festiwal rozpocznie się od spotkania poprowadzonego przez dr Huberta Bilewicza, krytyka sztuki. Uczestnicy panelu spróbują odpowiedzieć na pytanie: Czym jest miasto? Ponadto prowadzący spotkanie przybliży cechy charakterystyczne Gdyni, przedstawiając jej zarys historyczny, urbanistyczny i socjologiczny.

Wystawa główna w twórczy sposób odpowie na hasło przewodnie Gdynia Design Days. Kurator Agnieszka Jacobson-Cielecka zaprosiła do udziału w wystawie MIASTO+ 5.30.60. młodych projektantów z Polski i z zagranicy, którzy jako obserwatorzy z zewnątrz zaprezentują świeże spojrzenie na nasz region. Wszystkie projekty będą prototypami, które podczas festiwalu zostaną pokazane szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Na festiwalu nie zabraknie projektów, które rozwiązują problemy mieszkańców. W ramach inicjatywy PLAŻA 60+ zbadane zostaną relacje generacji 60+ z gdyńską plażą, która jest dla seniorów jednym z najważniejszych punktów na mapie codziennych aktywności. Efektem pracy projektantów będą innowacyjne obiekty, uwzględniające specyfikę i potrzeby osób starszych. Projekty powstają w oparciu o badania socjologiczne na temat sposobów eksploatowania plaży przez seniorów, a także badania związane z formami rekreacji osób starszych.

W ramach projektu Mobilne szklarnie miejskie − uprawa ogórka szklarniowego z widokiem na morze uwaga skupiona jest wokół zwyczajów pokoleniowymi, z których wynika, iż emeryci w związku z większą ilością czasu wolnego nadal chętnie spędzają go pracując w ogródkach działkowych. Niestety ogródki działkowe coraz częściej znikają z krajobrazów miast, dlatego organizatorzy chcą zaproponować alternatywę w postaci miejskiej szklarni. Obiekty, które powstaną dzięki wspomnianym projektom, mają szansę na dalsze, pofestiwalowe istnienie w krajobrazie miejskim Gdyni.

Mobilna szklarnia zostanie zaprezentowana w Terminalu Designu na placu Kaszubskim, który w tym roku zostanie podzielony na strefy wiekowe. Strefa 5+ dla najmłodszych – Plac budowy relacji to interaktywny plac zabaw, w którym każdy budowniczy może skonstruować wszystko, na co pozwoli mu jego wyobraźnia. Plac zabaw dedykowany dzieciom stanie się miejscem, w którym wszystkie generacje mogą współistnieć. Przestrzeń 30+ nawiąże do archetypu idealnego domu, który łączy pokolenia. Gospodarzami są mieszkańcy 30+, którzy zapraszają pod swój dach dzieci i dziadków. Dopełnieniem będzie wystawa poświęcona zjawiskom społecznym zachodzącym w teraźniejszych miastach. Twórcy zaprezentują projekty ukazujące zmiany w kontekście urbanistyki, ekologii i mikroekonomii − zarówno te, które są wynikiem działań władz, jak również te będące efektem starań samych mieszkańców.

Gdynia Design Days 2014 to wydarzenie, podczas którego wszyscy entuzjaści projektowania znajdą coś dla siebie. Liczne wykłady, warsztaty i akcje w przestrzeni publicznej pozwolą lepiej zrozumieć miasto i poczuć się w nim jak u siebie.

Nowy Pomorski Park Technologiczno-Naukowy, fot. Tomek Kamiński (źródło: materiały prasowe)

Nowy Pomorski Park Technologiczno-Naukowy, fot. Tomek Kamiński (źródło: materiały prasowe)

Gdynia Design Days
Festiwal: od 4 do 13 lipca 2014 roku
Wystawa główna: od 5 lipca do 30 sierpnia 2014 roku
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Aleja Zwycięstwa 96/98
Gdynia

Dodaj komentarz