• 2014-05-24

Fotografia Dzikiej Przyrody w Stalowej Woli

Od 1 czerwca w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę Fotografia Dzikiej Przyrody 2013. Składają się na nią prace fotografów nagrodzonych w jednym z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie – Wildlife Photographer of the Year, organizowanym przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide.

Greg du Toit, RPA, „Tajemnicza natura słoni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Greg du Toit, RPA, „Tajemnicza natura słoni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz dwunasty z rzędu w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.

Cele, jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy, to inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zgromadzone zdjęcia ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość. Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów.

Życie to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej – i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania o nasze oddziaływanie na przyrodę. Także dzięki temu wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość w przyszłości.

Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej zdjęcia – dwa – wykonane przez polskich fotografów. Łukasz Bożycki, z Warszawy za zdjęcie pt. Oko ropuchy otrzymał wyróżnienie w kategorii Portrety zwierząt, a fotografia Mateusza Piesiaka z Wrocławia pt. Ostatni blask światła, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – 15–17 lat.

Najnowsza edycja wystawy zagości w Stalowej Woli po raz trzeci, po kilku latach przerwy. Oprócz tego w 2014 r. zobaczą ją także mieszkańcy m.in.: Bydgoszczy, Warszawy, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta.

Kurator wystawy: Jerzy Zegarliński
Koordynator ze strony muzeum: Magdalena Wielgocka

Fotografia Dzikiej Przyrody 2013
Wystawę można oglądać od 1 do 27 czerwca 2014 roku
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Dodaj komentarz