Alicja Łukasiak o światowych problemach w MPZ

Od 27 maja w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Alicji Łukasiak pt. Moje problemy światowe.

Alicja Łukasiak, „Centralizacja”, 2013, gwasz na papierze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Łukasiak, „Centralizacja”, 2013, gwasz na papierze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Moje problemy światowe Alicja Łukasiak prezentuje swoje najnowsze prace. Artystka spędziła ostatnie lata, podróżując po świecie — głównie po dalekiej Azji, ale bywała też na polskiej wsi — interesowała się ekologią, czytała o zmianach klimatu i innych zagrożeniach wynikających z niszczenia przyrody i nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Realne i książkowe wojaże pozwoliły jej dostrzec i docenić urodę egzotycznych zakątków oraz skłoniły do niewesołych przemyśleń na temat niebezpiecznych konsekwencji niezrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego naszej planety.

Podobnie dwoista, piękno-straszna (pysznie barwna i okrutno-bajkowa) jest wystawa przygotowana przez Łukasiak dla Miejsca Projektów Zachęty. Główny jej trzon stanowią obrazy (tempera na papierze i batik na płótnie) oraz ceramiczne rzeźby eksponowane na zaprojektowanych przez autorkę postumentach. Praca nad tym projektem była dla niej swoistym powrotem do tradycyjnych, niemodnych artystycznych technik, rodzajem zabawy i eksperymentu z nimi. Po okresie zachwytu nowymi mediami i wyśmiewania ceramiki, tkaniny czy małych form rzeźbiarskich, artyści młodszej generacji coraz częściej znów po nie sięgają.

Prezentacji dopełnia instalacja wideo powstała na Węgrzech, w której możemy oglądać artystkę w roli poławiaczki błyskawic, oraz film i zdjęcia z podróży, w których uważny widz odnajdzie elementy inspirujące poszczególne dzieła artystki.

Alicja Łukasiak — ur. 1975 w Radomiu. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2000 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii prof. Piotra Lecha. Od 2003 współtworzy wraz z Grzegorzem Drozdem projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR).

Kuratorka: Magda Kardasz
Współpraca: Karolina Bielawska

Alicja Łukasiak, Moje problemy światowe
Wernisaż: 27 maja 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 20 lipca 2014 roku
Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz