Velodream – rowerowa wystawa na IV Biennale OUT OF STH

Od 30 maja w Galerii Awangarda – BWA Wrocław w ramach IV Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Velodream.

Gavin Turk, „4h”, 2011, fot. Andy Keate (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gavin Turk, „4h”, 2011, fot. Andy Keate (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH jest Velodream – wystawa przygotowana na zaproszenie BWA Wrocław przez stowarzyszenie KRAFT (Lille, Francja). Jej tematem jest rower – symbol wolności, emancypacji i postępu ludzkości, który od początku swojej historii wyzwala pozytywną energię i emocje. Dlatego też wystawa Velodream inspiruje się rowerem nie w kontekście sportu, lecz w jego wymiarze społecznym, nawiązując do takich pojęć i zjawisk jak różnorodność, gromadzenie się, spontaniczna kreatywność, projektowanie typu zrób to sam, a także do miejskiego krajobrazu i ekologicznego sposobu przemieszczania się.

Wystawa Velodream prezentuje współczesne dzieła sztuki stworzone przez artystów z całego świata, wykonane w różnych mediach i technikach. Prace te – zaangażowane, poetyckie, wizjonerskie i żartobliwe – celebrują jazdę na rowerze samą w sobie, ale także ponownie przyglądają się miastu pod kątem tego zjawiska. To, co dotychczas kojarzyło się z wyczynowym sportem i rekreacją, przejmuje rządy w mieście! Zamiast miasta, w którym jest welodrom, wyobraźmy sobie miasto, które jest welodromem… Trzeba rozszerzyć obecne pojmowanie kultury rowerowej. Rower to już nie tylko wypoczynek, rozrywka czy sport wyczynowy. Współcześnie rower przeobraża przestrzeń miejską stając się siłą napędzającą różnorodność, odrodzenie, dynamizm i kreatywność. Rowerzyści, artyści, urbaniści i designerzy (a czasem wszyscy jednocześnie) wrzucają wyższy bieg by dotrzeć dalej, widzieć więcej…

O wystawie od kuratorki:

Początkowo uważany za rozrywkę zarezerwowaną dla burżuazji, rower zyskał popularność jako sport na przełomie XIX i XX wieku. Po wyemancypowaniu się kobiet i młodzieży stał się narzędziem umożliwiającym ruchliwość społeczną – dzięki udziałowi w wyścigach, zarówno torowych jak i szosowych, robotnicy mieli szansę na zdobywanie nagród, zyskanie sławy i szacunku. Pod koniec XIX wieku welodromy cieszyły się już wielką popularnością w europejskich i amerykańskich miastach, będąc centralnym punktem imprez goszczących osobistości tamtych czasów. Począwszy od wczesnych lat XX wieku rower stał się dla klas niższych zarówno środkiem codziennego transportu, jak i sposobem na wakacyjny wypoczynek. Rowery były już wtedy dostępne wszędzie i dla każdego. (…)

Prace włączone do wystawy Velodream odzwierciedlają ten bliski i trwały związek między sztuką i rowerem, ukazując go jako czynnik wyzwolenia i postępu ludzkości. Ten samorzutny i aktywny duch (choć nie utopijny, nawet jeśli wzbogacony o wizjonerskie, idealistyczne i wymyślne obrazy) materializuje się w koncepcyjnych (?) lub funkcjonalnych dziełach zarówno znanych artystów, jak i spontanicznych pracach młodych, kreatywnych ludzi. Twórczość ta odzwierciedla pozytywny i konieczny dynamizm, który być może pomoże położyć fundamenty pod nową wizję miast przyszłości.

Kuratorka: Blandine Roselle

Artyści: BIG – Bjarke Ingels Group (Dania), NL Architects (Holandia), Martin Angelov (Bułgaria), Raphaël Zarka & Vincent Lamouroux (Francja), Renaud Auguste-Dormeuil (Francja), PIDO/PAO (Chiny), Gavin Turk (Wielka Brytania), Ben Wilson (Wielka Brytania), Ugo Gattoni (Francja), Thomas Yang (Singapur), Chris Gilmour (Wielka Brytania), Folke Köbberling & Martin Kaltwasser (Niemcy), Michel de Broin (Kanada), Yann Toma (Francja), AKAY / Karl Adam Warrol (Szwecja), Simone Jones (Kanada), Iván Navarro (Chile), Romain Bourdieux & Thomas Pomarelle (Francja), Satoshi Minakawa (Japonia), Light Up (Francja), Luca Battiston (Włochy), COGOO (Japonia), Katie Callan (USA), Thomas Edison (USA).

Wystawa Velodream jest współorganizowane przez stowarzyszenie KRAFT, Lille (Francja) i kuratorowana przez Blandine Roselle i Sarah Cnudde.

Velodream
IV Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH
Wernisaż wystawy: 30 maja 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2014 roku
Galeria Awangarda – BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32
Wrocław

Dodaj komentarz