• 2014-05-23

Teatr z Indonezji na bielskim festiwalu

25 maja, ostatniego dnia XXVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, Teatr Lalek Banialuka zaprasza widzów na indonezyjski spektakl Ramajana. Teatr zaprezentuje szczególny rodzaj teatru cieni – wayang kulit – teatru obrzędu, ściśle związanego z rytuałem, skupionego na kultywowaniu przeszłości.

Teatr Wayang Kulit (źródło: mat. prasowe)

Teatr Wayang Kulit (źródło: mat. prasowe)

Wayang kulit został wpisany w 2003 roku na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Spektakl przedstawia historię Ramy – kolejnego wcielenia boga Wisznu, która zapisana w formie wierszowanego eposu  jest ogromnie popularna w Południowo-Wschodniej Azji. Dalang Ki Seno Nugroho – prowadzący to widowisko – prezentował tradycyjny jawajski teatr w wielu krajach świata, m.in. w Argentynie, Belgii, Kanadzie czy Niemczech, zawsze wzbudzając gorące emocje. Dodatkowym atutem jest wykonywana na żywo tradycyjna, indonezyjska muzyka.

Sobotni spektakl teatru z Indonezji to niepowtarzalna okazja rozsmakowania się w zupełnie innej estetyce i szansa poznania odmiennych – dla Polaków zupełnie egzotycznych – środków artystycznego wyrazu.  Spektakl możliwy do zaprezentowania w Bielsku-Białej dzięki współpracy z Ambasadą Indonezji.

Spektakl Ramajana
25 maja 2014 roku
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz