Oksymoron normalności – polska edycja w białostockim Arsenale

Od 13 czerwca w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać polską edycję wystawy pt. Oksymoron normalności – polsko-tureckiego projektu organizowanego w ramach Polskiego Sezonu w Turcji w 2014 roku.

Hera Büyüktaşcıyan, „Panarchia”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hera Büyüktaşcıyan, „Panarchia”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wezmą w niej udział artyści z Polski i Turcji: Jadwiga Sawicka, Anna Konik, Hubert Czerepok, Franciszek Orłowski, Marek Wasilewski, Hera Büyüktaşcıyan, Fatma Bucak, Can Altay, Ali Taptik, Oskar Dawicki, Konrad Smoleński, prace z kolekcji Galerii Arsenał: Piotra Wysockiego, Zbigniewa Libery.

Bezpośrednią inspiracją do tej wystawy jest praca Alexandra Kiosseva (Notes on Self-Colonising Cultures, B.Pejic, D.Elliot (red) After the Wall.Art and Culture in post-Communist Europe, Stockholm 1999) dotycząca kondycji państw z obszaru Europy Środkowo Wschodniej i Bałkan. Przekonująca wydaje się propozycja szukania problemów ich narodów z samookreśleniem się z definiowaniem własnej tożsamości dalej niż w braku ciągłości kształtowania się demokracji spowodowanego okresem komunistycznym. Kiossev nazywa te państwa samo-kolonizującymi się kulturami. Podkreślając, że kolonizacja odbywa się niejako na życzenie bez udziału siły z zewnątrz. Nie możemy utożsamiać się z wartościami, które uznajemy za uniwersalne, ale też nie możemy odrzucić ich na rzecz własnych wartości.

Kurator: Monika Szewczyk

Oksymoron normalności – edycja polska
Wernisaż: 13 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 10 sierpnia 2014 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza
Białystok

Dodaj komentarz