• 2014-05-23

Illo − Macho & Studenci

Od 24 maja do 28 czerwca w Galerii BB w Krakowie potrwa wystawa Illo − Macho & Studenci prezentująca nowe trendy we współczesnej słowackiej sztuce projektowania szkła.

Aleksandra Stencel „Juicy” (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Stencel „Juicy” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Illo − Macho & Studenci prezentuje prace nauczycieli−mistrzów i ich uczniów. Jednocześnie ukazuje nowe trendy we współczesnej słowackiej sztuce projektowania szkła. Patrik Illo i Palo Macho są znanymi słowackimi artystami szkła. Obaj pracują w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie. Patrik Illo jest kierownikiem Pracowni Szkła w Katedrze Sztuk Użytkowych; Palo Macho − pracownikiem dydaktycznym w tej pracowni.

Szkło stwarza projektantowi wiele ograniczeń. Przy projektowaniu niezbędna jest dobra znajomość technologii lub współpraca z doświadczonym technologiem i hutnikiem. Swoich studentów wdrażam do samodzielnej pracy projektowej − uczę ich technologii szkła i stosowanych obecnie technik szklarskich. Praca dizajnera szkła, który projektuje dla konkretnej firmy, jest bardzo specyficzną kreatywną czynnością. W przeciwieństwie do tworzenia tzw. czystej sztuki, dizajner ma od samego początku jasno wytyczone kryteria: rodzaj produktu, jego cena, wykorzystanie konkretnej technologii… Każda huta szkła ma bowiem swoje ograniczenia: technologiczne, handlowe oraz marketingowe i projektant musi się do nich dostosować. Jednak, tych na pierwszy rzut oka ograniczeń, dizajner nie powinien rozumieć jako coś, co więzi jego twórczość. Wręcz przeciwnie, powinny go aktywować do jeszcze lepszej pracy projektowej.

− Patrik Illo

Patrik Illo − dyplom na Wydziale Szkła Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie, Słowacja, 1998. Pobyty studyjne na Uniwersytecie Newcastle, Wielka Brytania, 1997; Colle Val d’Elsa, Toskania, Włochy, 1997; Cite Internationale Des Arts, Paryż, Francja, 1999, 2010. Od 2010 roku główny wykładowca w Pracowni Szkła Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie, Słowacja. Główny projektant Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., 2006−2009. Od 2008 główny projektant słowackiej huty szkła Rona. Projektant w czeskich hutach szkła, m.in. Moser i Crystalex. Liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Design Plus 2006, za innowacyjny design; Form 2008, nagroda na Targach Ambiente w Frankfurcie, Niemcy, 2008; Krajowa Nagroda za Wdrożenie Designu, Słowackie Centrum Designu, 2001, 2003, 2007, 2009. Udział w ponad 40 indywidualnych i w ponad 100 zbiorowych wystawach w Europie, Azji i USA. Jego prace znajdują się w muzeach na całym świecie, m.in.: Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie; Fińskim Muzeum Szkła w Riihimäki; Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Pradze; Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Wzornictwa w Rydze, Łotwa; Muzeum Szkła Artystycznego w Petersburgu, Rosja. Kurator wielu wystaw w Czechach, Niemczech, Rosji, Finlandii, Estonii i na Słowacji.

Palo Macho − dyplom w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie, Słowacja, 1995. Twórca prac na pograniczu dwóch dyscyplin artystycznych: szkła i malarstwa. Poeta. Uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych słowackich artystów szkła, znany ze swojego innowacyjnego podejścia do tego materiału. Wykładowca w Pracowni Szkła w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie, Słowacja.

Illo − Macho & Studenci
Od 24 maja do 28 czerwca 2014 roku
Galeria BB
ul. Garbarska 24
Kraków

Dodaj komentarz