• 2014-05-22

Komuna//Warszawa – premiera spektaklu Teren Badań: Jeżycjada

Komuna//Warszawa zaprasza w dniach 31 maja – 1 czerwca 2014 na warszawską premierę spektaklu Teren badań: Jeżycjada w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, otwierającą cykl My, mieszczanie.

„Teren Badań: Jeżycjada", fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: mat. prasowe)

„Teren Badań: Jeżycjada", fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: mat. prasowe)

To nie jest teatr dla młodzieży. A przynajmniej nie tylko. Reżyserka Weronika Szczawińska z autorką scenariusza Agnieszką Jakimiak potraktowały Jeżycjadę absolutnie serio. W powieściowym cyklu Małgorzaty Musierowicz zobaczyły przede wszystkim ważny dokument epoki: jedyny w swoim rodzaju zapis świadomości rodzimej klasy średniej w czasach ustrojowego przełomu. Co polscy mieszczanie myśleli o sobie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat? Kim chcieli być? Wokół jakich wartości organizowała się ich wyobraźnia? Jakie książki czytali? Jakich płyt słuchali? Jakie jedli zupy? Teren badań: Jeżycjada to wyprawa w poszukiwaniu odpowiedzi na podobne pytania. Spektakl, tak jak literacki oryginał, romansuje z konwencją kultury popularnej, przeobraża się w rockowy koncert, każdemu odcinkowi Jeżycjady poświęca się tu osobną piosenkę. W efekcie możemy mieć wrażenie, że o problemach polskich mieszczan śpiewa znudzony swym gwiazdorskim statusem Kurt Cobain. Nic dziwnego, że dominującym tonem przedstawienia staje się melancholijne wspominanie przeszłości.

Teren badań: Jeżycjada jest pierwszym z trzech przedstawień przygotowywanych w ramach cyklu My, mieszczanie, poruszającego temat: mieszczan, kondycji mieszczaństwa, współczesnej sytuacji klasy średniej. We współpracy z CK Zamek powstaną jeszcze dwa premierowe przedstawień teatralne w reżyserii Wojtka Ziemilskiego i Grzegorza Laszuka. Punktem wyjścia do każdej z realizacji teatralnych ma stanie się ważny tekst kultury, będący w przeszłości zapisem specyficznego doświadczenia mieszczańskiego, próbą opisu kondycji klasy średniej. Kuratorem projektu, który powstał we współpracy z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu jest Tomasz Plata. Premiera poznańska odbędzie się 28 maja 2014.

Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Zrealizowała między innymi spektakle: Jackie. Śmierć i księżniczka na podstawie tekstu Elfriede Jelinek; Noże w kurach na podstawie tekstu Davida Harrowera; Białe małżeństwo na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza; Jak być kochaną według tekstu Agnieszki Jakimiak; Źle ma się kraj według autorskiego scenariusza pisanego wraz z Mateuszem Pakułą; RE//MIX Zamkow: 2 albo 3 rzeczy które o niej wiem według tekstu Agnieszki Jakimiak; Re-wolt na podstawie tekstu Anny Wojnarowskiej; Artyści prowincjonalni według tekstu Agnieszki Jakimiak, Geniusz w golfie według tekstu Agnieszki Jakimiak. Współautorka i dramaturżka projektów reżyserowanych przez Bartosza Frąckowiaka: W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych oraz Komornicka. Biografia pozorna.

Koncepcja i reżyseria: Weronika Szczawińska
Tekst i dramaturgia: Agnieszka Jakimiak
Zespół: Natasza Aleksandrowitch, Romuald Krężel, Piotr Wawer jr, Krzysztof Kaliski
Asystentka reżyserki/produkcji – Katarzyna Koślacz
Kurator: Tomasz Plata
Produkcja: CK Zamek w Poznaniu,
Koprodukcja: Komuna//Warszawa

Teren badań: Jeżycjada
premiera poznańska: 28 maja 2014 w CK Zamek w Poznaniu
premiera warszawska: 31 maja – 1 czerwca 2014 (sobota-niedziela), g. 19.00
ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga-Południe)

Dodaj komentarz