Rutu Modan w TR Warszawa

24 maja w TR Warszawa odbędzie się spotkanie z Rutu Modan, ilustratorką i założycielką grupy komiksowej Actus Tragicus. Wydarzeniu towarzyszą również warsztaty komiksowe Narracje-aberracje.

Rutu Modan „Zaduszki” (źródło: materiały prasowe)

Rutu Modan „Zaduszki” (źródło: materiały prasowe)

Rutu Modan jest izraelską scenarzystką, ilustratorką i artystką komiksu, założycielką grupy komiksowej Actus Tragicus. Jej najbardziej znane powieści rysunkowe to Rany Wylotowe (Exit Wounds, 2007) i Zaduszki (The Property, 2013). Sobotnie spotkanie w TR Warszawa będzie poświęcone tej ostatniej książce, której akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie. To pełna nieoczekiwanych zwrotów i ciętego humoru opowieść o podróży z Izraela do Polski 90-letniej polskiej Żydówki Reginy Segal i jej wnuczki Miki. Jej celem jest odzyskanie utraconej podczas wojny rodzinnej kamienicy, ale w Warszawie okazuje się, że za sprawami majątkowymi kryje się ukrywany przez ponad 70 lat rodzinny sekret. Inspiracją dla książki były rodzinne historie autorki, której babcia pochodziła z Warszawy. Zaduszki to podróż do źródeł własnej tożsamości, a zarazem szczery i odważny obraz relacji polsko-żydowskich. Rutu Modan bez cenzury opisuje wzajemne stereotypy i uprzedzenia Polaków i Żydów. Jej książka przynosi zarazem ciekawy portret Warszawy, miasta nakładających się narracji historycznych.

Komiks Modan, zanurzony w mitologii i współczesnym życiu Warszawy, inspirowany autentycznymi historiami wpisuje się w dwa ważne dla TRu w tym sezonie tematy − przenikanie się fikcji i rzeczywistości oraz badanie najbliższego otoczenia społecznego i kulturowego. TR Warszawa wsparł hebrajskie wydanie Zaduszek. Wizyta Rutu Modan w Warszawie jest możliwa dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Komiksowemu. Partnerem wydarzenia jest Festiwal Komiksowa Warszawa i wydawnictwo Kultura Gniewu.

Sobotni wieczór w TR Warszawa rozpocznie rozmowa z Rutu Modan, którą poprowadzi krytyk teatralny, Roman Pawłowski. W programie również pokaz materiałów filmowych, które posłużyły do stworzenia komiksu oraz czytanie fragmentów komiksu w wykonaniu Lecha Łotockiego, aktora TR Warszawa. Izraelska artystka podczas wizyty w teatrze wykona również na jednej ze ścian specjalnie zaprojektowaną pracę.

Tego dnia odbędą się również warsztaty komiksowe Narracje-abstrakcje, oferujące możliwość eksperymentowania z formą komiksowej narracji i przekraczania jej klasycznej formuły. Zajęcia, które poprowadzi Beata Sosnowska (Dream Team) skierowane są do osób pełnoletnich zainteresowanych przyglądaniem się wewnętrznym i zewnętrznym światom oraz wymyślaniem i opowiadaniem znalezionych tam historii. Warsztaty rozpoczną się na sali warsztatowej TR Warszawa o godzinie 12.00, natomiast spotkanie z artystką zaplanowane jest na godzinę 19.00.

Warsztaty komiksowe Narracje-aberracje
24 maja 2014 roku, godzina 12.00

Spotkanie z Rutu Modan
24 maja 2014 roku, godzina 19.00

TR Warszawa
ul. Marszałkowska 8
Warszawa

Dodaj komentarz