• 2014-05-22

Odin Festival – obchody 50-lecia Odin Teatret we Wrocławiu

Z okazji 50-lecia Odin Teatret Instytut Grotowskiego organizuje na początku września Odin Festival. Na sześciodniowe spotkania z zespołem złożą się treningi, pokazy pracy, barter, a także spotkania z Eugeniem Barbą i prezentacje wybranych spektakli Odin Teatret.

Eugenio Barba, fot. Francesco Galli (źródło: mat. Archiwum Instytutu Grotowskiego)

Eugenio Barba, fot. Francesco Galli (źródło: mat. Archiwum Instytutu Grotowskiego)

Eugenio Barba w latach 1961–1964 studiował krótko reżyserię w Warszawie i był asystentem Jerzego Grotowskiego w Teatrze Laboratorium 13 Rzędów w Opolu. Po wyjeździe z Polski, w 1964 roku w Oslo założył Odin Teatret, który rok później został przeniesiony do Danii, gdzie do dziś istnieje. Barba to reżyser ponad siedemdziesięciu przedstawień, twórca Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA) oraz autor wielu znakomitych książek. Za swoją działalność artystyczną i naukową otrzymał szereg doktoratów honoris causa, w tym Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat blisko współpracuje z Instytutem Grotowskiego. W 2011 roku w ramach programu Masters in Residence przygotował w Studiu Na Grobli przygotował swój najnowszy spektakl, Chroniczne życie.

Od 2 do 7 września na zaproszenie Instytutu odbędzie się we Wrocławiu Odin Festival – specjalna edycja Odin Week Festivalu, który tradycyjnie odbywa się w siedzibie teatru w Holstebro. Podczas festiwalu, w trakcie bardzo intensywnej pracy o charakterze praktycznym i teoretycznym, uczestnicy będą mieli okazję poznać pełne spektrum działalności Odin Teatret jako laboratorium teatralnego.

Aktorzy i Eugenio Barba poprowadzą specjalne sesje o charakterze praktycznym zatytułowane The Odin Tradition (Tradycja Odin), a także pokazy pracy, w czasie których zdradzą sekrety swojego rzemiosła, podzielą się swoimi wiedzą i doświadczeniem. Każdy z aktorów da uczestnikom możliwość poznania i zrozumienia indywidualnego treningu oraz sposobu, w jaki pracuje nad spektaklem, jak buduje aktorską dramaturgię. Spotkania z Eugeniem Barbą, prowadzone w formie dialogu, dotyczyć będą bardzo różnych tematów, np. reżyserii, dynamiki zespołu, pedagogiki, strategii przetrwania, międzykulturowych spektakli, zarządzania, Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA). Program zawiera także spotkania z muzykami, zespołem technicznym, zespołem zajmującym się organizacją, pracownikami archiwum, przygotowanie barteru z lokalnymi środowiskami. Każdy dzień festiwalu zakończy się prezentacją spektakli Odin Teatret, solowych i zespołowych.

Odin Festival
od 2 do 7 września 2014 roku
Wrocław

Dodaj komentarz