Znamy laureatów XIV edycji Konkursu Studenckiego ARCHITEKTURY-murator

Zwycięzcami XIV edycji Konkursu Studenckiego pod hasłem Mieszkanie młodego architekta zostali studenci Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach – Izabela Bieniaszewska i Michał Sajdak.

I nagroda: Izabela Bieniaszewska i Michał Sajdak (źródło: materiały prasowe organizatora)

I nagroda: Izabela Bieniaszewska i Michał Sajdak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu funkcjonalnego, estetycznego i komfortowego mieszkania dla młodego architekta w konkretnej lokalizacji – na najwyższym piętrze punktowca z lat 60. na warszawskim Powiślu (kondygnacja o mniejszym obrysie niż cały budynek, pełniąca funkcje techniczne). Izabela Bieniaszewska i Michał Sajdak nawiązali w nagrodzonym projekcie do pierwotnych założeń budownictwa wielorodzinnego, w których dach był częścią ogólnodostępną dla mieszkańców. Poza przestrzenią prywatną, przeznaczoną dla młodego architekta, utworzyli przestrzeń wspólną, umożliwiającą odpoczynek oraz integrację wszystkich lokatorów budynku. Jury konkursowe doceniło odwagę autorów, którzy w tak silny sposób podjęli temat dobra wspólnoty mieszkańców.

Wyróżnienie 1 otrzymały studentki II roku Architektury Wnętrz na Politechnice Warszawskiej: Maja Markowska i Blanka Byrwa. Ich pracę wyróżniono za jednoznaczną i klarowną dyspozycję funkcjonalną i przestrzenną oraz umiejętne operowanie modernistycznym językiem.

Wyróżnienie 2 przyznano studentom V roku Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej Mirabeli Jurczenko, Marcinowi Kitale, Monice Lemańskiej za krytyczną postawę wobec funkcjonujących standardów w branży i edukacji architektonicznej.

Wyróżnienie 3 otrzymali studenci IV roku Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej: Katarzyna Gołuszka i Michał Załuski. Jury doceniło rozwiązanie umożliwiające całościową rekonfigurację przestrzeni w obrębie istniejącego mieszkania oraz artykulację prezentacji graficznej.

Wyróżnienie Honorowe trafiło do Justyny Piekarskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (IV rok, Wydział Architektury i Wzornictwa) za poetyckie i niekonwencjonalne podjęcie tematu prywatności w architekturze.

Sponsor konkursu, firma Geberit, przyznał nagrodę specjalną za szczególne walory zaprojektowanej w mieszkaniu łazienki. Otrzymali ją Marietta Blicharz i Filip Jucha z V roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

I nagroda: Izabela Bieniaszewska i Michał Sajdak (źródło: materiały prasowe organizatora)

I nagroda: Izabela Bieniaszewska i Michał Sajdak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na konkurs nadesłano 147 projektów, które oceniło jury w składzie: Robert Konieczny (szef biura KWK Promes, niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe), Marcin Mostafa (współzałożyciel pracowni WWAA, prezes Oddziału Warszawskiego SARP), Tomasz Osięgłowski (współzałożyciel pracowni Ultra Architects), Tomek Rygalik (założyciel pracowni Studio Rygalik, wykładowca na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie), Ewa P. Porębska (redaktor naczelna miesięcznika ARCHITEKTURA-murator).

Laureaci otrzymali nagrody finansowe (nagroda główna 7500 zł oraz trzy wyróżnienia po 1500 zł) a ich prace opublikowane zostaną na łamach miesięcznika ARCHITEKTURA-murator i na stronie internetowej magazynu.

Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 22 maja w stołecznym Soho Factory (budynek Komin73) o godz. 12.00. Wystawę można oglądać do 25 maja w godz. 10.00-18.00. Organizatorem konkursu jest miesięcznik ARCHITEKTURA-murator.

Mieszkanie młodego architekta, wystawa pokonkursowa
22-25 maja 2014 r., godz. 10.00-18.00
Soho Factory
Warszawa

Dodaj komentarz