Spotkanie z Irit Amiel

Zeszyty Poetyckie oraz Urząd Miasta Częstochowa zapraszają na spotkanie z Irit Amiel, wybitną poetką, pisarką oraz tłumaczką. Spotkanie w ramach Aleje tu się dzieje! odbędzie się 26 maja w budynku Odwachu (obok Ratusza Miejskiego, Plac Biegańskiego).

Spotkanie z Irit Amiel – plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Irit Amiel – plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie prowadzą Dawid Jung oraz Tomasz Jamroziński. Czytają: Dita Amiel, Magdalena Modławska, Mirosław Skrzypczyk i Dawid Jung.

Podczas spotkania promowana będzie ostatnia książka pisarki Życie – tytuł tymczasowy.

Irit Amiel – poetka, pisarka i tłumaczka. Urodziła się 5 maja 1931 roku w Częstochowie w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. W 1942 roku, podczas nazistowskiej akcji likwidacyjnej w getcie częstochowskim, została przerzucona przez ojca na aryjską stronę. Jej rodzice i najbliższa rodzina zginęła w Treblince. Do 1945 roku ukrywała się na sfałszowanych dokumentach w kilku wsiach oraz w Warszawie. Po wojnie za namową Icchaka Cukiermana przyłączyła się do organizacji Bricha i w 1947 roku przedostała się do Palestyny. Po powstaniu Izraela mieszkała w kibucach Bejt Haszita i Palmachim. Studiowała filologię, historię i historię literatury na Otwartym Uniwersytecie Izraela w Ra’anana. Ukończyła również studia dla tłumaczy w Bejt-Berl College w Kfar Saba. Tłumaczyła literaturę polską na język hebrajski (m.in. Leo Lipskiego, Łucję Gliksman, Henryka Grynberga, Marka Hłaskę i Hannę Krall) oraz izraelską na język polski (m.in. Dana Pagisa, Hanocha Lewina i Jorama Kaniuka). Tworzy po hebrajsku i polsku. W Polsce opublikowała m.in. poezję: Nie zdążyłam (1998), Egzamin z Zagłady (1994 i 1998), Tu i Tam (1999), Wdychać głęboko (2002) oraz prozę: Osmaleni (1999), Podwójny krajobraz (2008), Życie tytuł tymczasowy (2014).

Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Spotkanie z Irit Amiel
26 maja 2014 roku, godz. 18.00
Budynek Odwachu (obok Ratusza Miejskiego, Plac Biegańskiego)
Częstochowa

Dodaj komentarz