• 2014-05-22

6. Grolsch ArtBoom Festival

Podczas Grolsch ArtBom Festivalu w nowohuckiej przestrzeni w Krakowie swoje prace zaprezentują m.in Paulina Ołowska, Monica Bonvicini, Marta Deskur, Grzegorz Klaman, Sasha Kurmaz, Teatr Łaźnia Nowa i Szymon Kobylarz. Festiwal, który potrwa od 6 do 22 czerwca, organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

6. Grolsch ArtBoom Festival, logo (źródło: mat. prasowe)

6. Grolsch ArtBoom Festival, logo (źródło: mat. prasowe)

Nowa Huta to dzielnica tętniąca życiem: inspirująca i odważna, dlatego jesteśmy przekonani, że przyjmie nasz Festiwal z otwartymi ramionami i właściwą dla siebie energią. Cieszymy się, że sztuka współczesna wkroczy do Nowej Huty i liczymy na to, że zagości na stałe w życiu nie tylko dzielnicy, ale przede wszystkim jej mieszkańców – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu będzie można obejrzeć wystawę Oblicze Dnia podejmującą temat kosztów społecznych w Polsce podczas ostatnich 25 lat procesu transformacji, dzięki BarCamp NOWA HUTA poznamy ruchy, inicjatywy i organizacje działające na terenie dzielnicy i spróbujemy zahipnotyzować słońce. Będziemy mogli podziwiać Fontannę Przyszłości na Placu Centralnym, zainspirujemy się hasłem Chwała ludziom Nowej Huty wykonanym na kwiatowych rabatach, dowiemy się jak sposób chodzenia definiuje naszą tożsamość i wysłuchamy wykładu na temat miast postindustrialnych i ich przyszłości. Spotkamy się również z Monicą Bonvicini, która w ramach ArtistTalk opowie o zawiłych relacjach architektury i władzy oraz o społecznej roli budynków. Powitamy zrekonstruowany, niedziałający od lat neon Markiza i poznamy efekt współpracy artystów z romskimi asystentami, którzy spotkają się z dziećmi z nowohuckich świetlic romskich w ramach cyklu warsztatów.

Od ubiegłego roku poruszamy się tropem kompleksowych organizacji przestrzeni miejskiej w Krakowie. Rozpoczęliśmy od planu Wielkiego Krakowa zajmując się Podgórzem, a teraz skupimy się na Idealnym SocCity jakim miała być Nowa Huta. 6. edycję Festiwalu poświęcamy Nowej Hucie, której Artboom dotychczas nadmiernie nie eksploatował – wyjaśnia Małgorzata Gołębiewska Dyrektor Artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu. – Nie chcąc ograniczać się do aspektu geograficznego i podziału administracyjnego miasta, szukamy bardziej uniwersalnych problemów, które uzasadnią obecność artystów w tej przestrzeni. Ideą spajającą projekty będzie zagadnienie szeroko pojętej pracy. Poruszymy zagadnienia genezy miasta-dzielnicy opartej na pracy, zadamy pytania o tożsamość dzielnicy, a także o jej przyszłość, prowokując do tworzenia futurologicznej wizji dla tego obszaru miasta.

Lokalizacja tegorocznego Grolsch ArtBoom Festivalu w Nowej Hucie ma na celu współdziałanie z mieszkańcami dzielnicy i aktywizację społeczności lokalnej. Wiele z projektów opiera się na współpracy z lokalnymi aktywistami, autorytetami oraz osobami i instytucjami posiadającymi doświadczenie w działaniach artystycznych, kulturalnych i społecznych. Główne wydarzenia 6. edycji Festiwalu skupiają się na obszarze Nowej Huty, nie tylko jako administracyjnej części miasta, ale również w odniesieniu do kwestii historycznych, urbanistycznych, architektonicznych i etnograficznych. Festiwal opiera się na czterech elementach: wystawie głównej, projektach konceptualnych, związanych z historią, pamięcią, tożsamością dzielnicy; projektach o charakterze społecznym, wspólnotowym oraz 5. edycji konkursu Fresh Zone.

6. Grolsch ArtBoom Festival
od 6 do 22 czerwca
Nowa Huta, Kraków

Dodaj komentarz