• 2014-05-22

FIVE: 5 projektantów i 5 gatunków drewna

W dniach od 20 do 22 maja w Londynie odbywa się piąta edycja Clerkenwell Design Week. Z tej okazji pięć zespołów projektantów stworzyło pięć kolekcji przedmiotów z pięciu gatunków amerykańskiego drewna.

Hunting & Narud, Stoliki Apex, fot. Peter Krejci (źródło: materiały prasowe)

Hunting & Narud, Stoliki Apex, fot. Peter Krejci (źródło: materiały prasowe)

Pięć zespołów projektantów z kolektywu OKAY Studio, pod kierunkiem rzeźbiarza Adama Kershaw, stworzyło pięć unikalnych kolekcji przedmiotów na tegoroczną edycję Clerkenwell Design Week. Ponieważ jest to już piąta edycja tej imprezy, projektanci mieli za zadanie podkreślić wszechstronność zastosowań pięciu gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Wyniki ich pracy można oglądać na wystawie FIVE w londyńskiej SCIN Gallery. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).

Z pięciu gatunków amerykańskiego drewna liściastego: jesionu, wiśni, twardego klonu, czerwonego dębu i tulipanowca projektanci mieli za zadanie stworzyć przedmioty inspirując się właśnie drewnem oraz cyfrą pięć. Efekty pracy młodych designerów: instalacje, rzeźby, meble i przedmioty codziennego użytku, podkreślają naturalne piękno, fakturę, kolor i wszechstronność amerykańskiego drewna liściastego. Wykorzystane do realizacji projektów drewno dostarczyła firma Morgan Timber.

Współpraca z projektantami z OKAY Studio była dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem. Postrzegają oni drewno w sposób intuicyjny i nowatorski, co pozwoliło na stworzenie innowacyjnych form. Ciekawa była też możliwość pracy z gatunkami drewna, które nie są często wykorzystywane przez architektów i projektantów. Dzięki różnorodnym projektom mogliśmy się przekonać, że gatunki te mają wszechstronne zastosowanie i ogromny potencjał, by stać się częścią designu XXI wieku.

– Adam Kershaw

Tulou Screen autorstwa Petera Marigolda i Andrew Haythornwaite’a to zabawa stylistyczną konwencją – połączenie dwuwymiarowości płaskiej powierzchni i trójwymiarowych trójkątów z giętego drewna tulipanowca amerykańskiego. Trójkąty zostały przymocowane drutem o wysokiej wytrzymałości do listewek z czerwonego dębu, które stanowią dla nich przeciwwagę. Kolorowy ekran z trójkątów lekko kołysze się i porusza na wietrze.

Jest to pierwszy wspólny projekt Andrew Haythornthwaite’a i Petera Marigolda. Pracując nad tą realizacją projektanci stworzyli kilka jego wersji, w tym ogromny baldachim i serię wolno stojących konstrukcji przypominających drzewa. Każdy z ich projektów podkreślał lekkość tulipanowca amerykańskiego.

Duet Hunting & Narud projektując stoliki Apex postawił na niekonwencjonalność i zamknął stożkowe formy z amerykańskiego drewna liściastego w szklanych naczyniach. Oba materiały niemal się nie stykają – jedynym punktem, w którym drewno ma kontakt ze szkłem jest 5-milimetrowy wierzchołek stożka. Takie rozwiązanie tworzy intrygujący kontrast wizualny, a jednocześnie podkreśla piękno drewnianych stożków zamkniętych w szklanych formach. Stożki zostały pokryte laminatem i zakończone drewnianym blatem.

Stoliki podkreślają naturalne piękno wszystkich pięciu gatunków drewna – amerykańskiego jesionu, wiśni, twardego klonu, czerwonego dębu i tulipanowca. Zostały wykonane w różnych kombinacjach, przy użyciu drewna naturalnego oraz bejcowanego na czarno i niebiesko, zamkniętego w przezroczystym i przydymionym szkle.

Mathias Hahn w swoim projekcie postanowił skupić się na przyborach kuchennych i stworzyć podstawowe, a przy tym wszechstronne akcesoria do przygotowywania i podawania posiłków. Każdy przedmiot z jego kolekcji odwzorowuje archetyp znanego nam przyboru kuchennego i przypisaną mu funkcję, jednak nie ogranicza się do tylko jednego zastosowania. Wszystkie akcesoria z kolekcji Runcible zostały wykonane z twardego klonu amerykańskiego, drewna tradycyjnie wykorzystywanego do produkcji wysokiej jakości akcesoriów kuchennych ze względu na jego gładką fakturę i dużą wytrzymałość.

Projektując moduły Shift, Ed Swan inspirował się kształtem pięciokąta. Dzięki temu designer mógł wykorzystać inny gatunek amerykańskiego drewna liściastego na każdej płaszczyźnie stolików i siedzisk. Pięciokątny korpus każdego modułu został wykonany z czerwonego dębu amerykańskiego, który następnie wypełniono ułożonymi w różnych kierunkach elementami z pięciu różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Prosty zabieg polegający na przesunięciu elementów modułu pozwolił na uzyskanie niezwykle wyrazistego, geometrycznego efektu. Ustawione pionowo jeden na drugim moduły Shift tworzą barwny kolaż, który przyciąga uwagę różnorodnością usłojenia i kolorów drewna. Natomiast ustawione obok siebie moduły pełnią funkcję stolików i siedzisk, co także tworzy interesujący efekt wizualny. Wszystkie blaty i górną część siedzisk wykonano z modyfikowanego termicznie drewna tulipanowca.

Projekt Claroscuro obejmuje dwie ławki, które składają się z ułożonych równolegle listewek wykonanych z drewna tulipanowca. Niektóre listewki są grubsze u podstawy, a inne na górze, przez co patrząc na nie pod pewnym kątem można odnieść wrażenie, że elementy ławki są w ciągłym ruchu. Do realizacji projektu Lilianna Ovalle wybrała drewno tulipanowca amerykańskiego, które jest bardzo lekkie i niezwykle wytrzymałe. Różnorodność barw tego gatunku drewna dodatkowo podkreśla trójwymiarowość projektu.

Peter Marigold – projektant mebli i zdobywca nagrody Designer of the Future. Współpracuje z galeriami, instytucjami i producentami, a jego prace prezentowane są na wystawach na całym świecie, m.in. w MoMA w Nowym Jorku, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie czy 21-21 Design Site Tokyo.

Andrew Haythornthwaite – projektant przedmiotów codziennego użytku, mebli i aranżacji przestrzeni, absolwent Royal College of Art. Zdobywca licznych nagród, m.in. Red Dot Award, Silver, Stringer Award oraz Most Successful Design. Jedna z jego prac jest częścią stałej ekspozycji nowojorskiego muzeum MoMA.

Hunting & Narud – pochodzący z Norwegii projektanci Amy Hunting i Oscar Narud mieszkają i pracują w Londynie, gdzie niedawno otworzyli pracownię Hunting & Narud. Do grona ich klientów należą: Ambasada Norwegii, Norweska Rada Projektowa, Muzeum Designu w Londynie, Muzeum Wiktorii i Alberta oraz The British Council.

Mathias Hahn – projektant niemieckiego pochodzenia, absolwent Royal College of Art, obecnie mieszka i pracuje w Londynie. Jest jednym ze współzałożycieli OKAY Studio. W swojej pracowni zajmuje się wzornictwem przemysłowym i projektowaniem mebli. Do grona jego klientów należą m.in. IKEA, Kvadrat, Magazin i Ligne Roset. Mathias Hahn otrzymał tytuł Debiutanta Roku 2012 przyznany mu przez niemiecką edycję magazynu Elle Decoration.

Ed Swan – absolwent Royal College of Art, zdobywca wielu prestiżowych nagród, m.in. wyróżnienia w konkursie 10 Around Town. Projekty Swana są częścią stałej ekspozycji Muzeum Designu w Londynie.

Liliane Ovalle jest projektantką o meksykańskich korzeniach. W 2006 roku ukończyła studia w Royal College of Art i w tym samym roku otrzymała od British Council nagrodę dla najzdolniejszego młodego designera. Jej projekty były prezentowane podczas licznych wystaw, m.in. podczas targów Design Miami, w MoMA Store i Galerii Libby Sellers.

Peter Marigold i Andrew Haythorn, Tulou Screen, fot. Peter Krejci (źródło: materiały prasowe)

Peter Marigold i Andrew Haythorn, Tulou Screen, fot. Peter Krejci (źródło: materiały prasowe)

Wystawa FIVE
Od 20 do 22 maja 2014 roku
The SCIN Gallery
27 Old Street
Londyn

Dodaj komentarz