Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

Od 27 maja do 31 sierpnia potrwa wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 maja.

„Pokolenie” reż. Andrzej Wajda, Japonia (źródło: materiały prasowe)

„Pokolenie” reż. Andrzej Wajda, Japonia (źródło: materiały prasowe)

Ekspozycja Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi związanym z prezentacją najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku.

Wystawa stanowi próbę przedstawienia dorobku jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Twórczość Andrzeja Wajdy zostanie ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat. Ekspozycja powstaje z okazji przypadającej w 2014 roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera (Pokolenie).

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Obecnie muzeum jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Są wśród nich egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach, z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji. Plakaty te często same stanowią dzieła sztuki. Ich autorami byli wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe. Prezentacja plakatów stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie.

Na wystawie będzie można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy – twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Zbiór ten, do tej pory pozostający w muzealnej kolekcji, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie.

Wystawa zostanie po raz pierwszy pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Współorganizatorem krakowskiej prezentacji jest Muzeum Narodowe w Krakowie, a partnerem Krakowski Festiwal Filmowy.

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym
Od 27 maja do 31 sierpnia 2014 roku
Wernisaż: 26 maja, godzina 18.00
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz