• 2014-05-22

Dzień z fashion design w School of Form

24 maja w poznańskiej School of Form odbędzie się dzień otwarty, w trakcie którego można będzie wysłuchać wykładów oraz wywiadu z Jerzym Antkowiakiem, a także skonsultować swoje prace z wykładowcami szkoły.

School of Form, logo (źródło: materiały prasowe)

School of Form, logo (źródło: materiały prasowe)

Podstępem wtargnął do Mody Polskiej. Jego zdecydowana i rozpoznawalna kreska do dziś robi wrażenie. Wybitny projektant mody, dzięki któremu w latach 60’ na polskich ulicach królowało piękno, kolor i odrobina szaleństwa. Mowa o Jerzym Antkowiaku, który będzie gościem poznańskiej School of Form podczas Fashion Design już 24 maja.

W School of Form podczas drzwi otwartych Fashion Design rozmowę z cenionym projektantem mody i dyrektorem artystycznym nieistniejącej już Mody Polskiej przeprowadzi Piotr Zachara – dziennikarz Harper’s Bazaar, jednego z najbardziej luksusowych magazynów o modzie na świecie.

Jerzy Antkowiak to ikona polskiego projektowania mody. Za jego rządów Moda Polska była członkiem Chambre Syndicale de la Haute Couture. Projektował rzeczy, dzięki którym Polki czuły się częścią zachodniego świata. Inspiracje z Diora czy Channel starał się wpleść w rzeczywistość lat 70’ i 80’. Dziś mówi, że problemem polskiej mody jest kompletny brak wyczucia.

Apelowałbym o to, aby zastanowić się, czy nasz strój pasuje do miejsca. To w zasadzie najważniejsze. I jeśli będziemy na to zwracać uwagę, będziemy ubrani i stylowo, i modnie. Najgorsze to być niewolnikiem mody i tych nieszczęsnych trendów –  mówi Jerzy Antkowiak.

Na wyjątkowe spotkanie z Mistrzem School of Form zaprasza każdego, kto chce posłuchać o zagrożeniach dzisiejszej mody, o tym jak było kiedyś, a jak jest dziś w świecie projektantów.

Ponadto w programie drzwi otwartych SoF znajdą się wykłady oraz warsztaty, a także możliwość konsultacji swoich prac z Wojciechem Dziedzicem – szefem specjalności fashion design. Będzie również okazja do obejrzenia wystawy najlepszych tegorocznych projektów studentów School of Form specjalizacji fashion design oraz industrial design, domestic design i communication.

Program:

  • 12.00–14.00 Dorota Jasiak: Smockowanie – warsztat krawiecki. Dorota Jasiak, specjalistka technik krawieckich, znawca jakości tkanin, technolog produkcji odzieży. Posiada szerokie doświadczenie w przygotowywaniu prototypów projektów odzieży. Przez wiele lat współpracowała przy produkcji wzorów próbnych i serii dla Chanel, Gucci, Burberry i Gary Weber. Dla Solar S.A. i Modena S.A. opracowywała technologie do produkcji kolekcji. Interesuje się niekonwencjonalnymi metodami produkcji i ginącymi technikami krawieckimi.
  • 12.00–16.00 konsultacje prac do prezentacji rekrutacyjnej z Wojciechem Dziedzicem, szefem specjalności fashion design.
  • 13.00–13.30 Monika Jakubiak: prezentacja zadań projektowych studentów fashion design. Monika Jakubiak działa na pograniczu sztuki i designu, projektów społecznych i edukacji w dziedzinie mody i rzemiosła. Pracuje także jako konsultantka mody w kraju i zagranicą. Tajniki projektowania, kroju, szycia, haftu oraz produkcji zgłębiała w Londynie, m. in. w pracowniach Clementsa Ribeiro, Johna Mulligana, Karen Nicol, Marcusa Lupfera, Shelley Fox czy Husseina Chalayana.
  • 13.00–14.00 Piotr Szaradowski: wykład Ołówek czy nożyczki? O tym jak pracowali wielcy projektanci. Piotr Szaradowski − adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Od 4 lat prowadzi autorskie cykle wykładów na temat francuskiej mody w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Pisze doktorat na temat malarstwa historycznego w XIX wieku. Główne punkty jego zainteresowań to problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki oraz sposoby prezentowania ubiorów w muzealnych przestrzeniach oraz historia Haute Couture. Swoje spostrzeżenia notuje na blogu Muzealne mody.
  • 14.00–15.00 wywiad Piotra Zachary z Harper’s Bazaar z Jerzym Antkowiakiem. Jerzy Antkowiak – polski projektant mody, stylista. Był dyrektorem ds. wzornictwa w Modzie Polskiej. M.in. pod jego przewodnictwem Moda Polska była członkiem Chambre Syndicale de la Haute Couture. W 1968 roku stworzył swoją pierwszą kolekcję dla Mody Polskiej. Do dziś uważany za jeden z najważniejszych autorytetów w dziedzinie mody.

Drzwi otwarte w School of Form
24 maja 2014 roku, godzina 12.00
Ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
Poznań

Dodaj komentarz