Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga wydana została książka Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga z ilustracjami Tomasza Pląskowskiego.

„Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga”, okładka (źródło: materiały prasowe)

„Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Książka zawiera wybrane teksty, stanowiące charakterystyczne przykłady tradycyjnej prozy ludowej, przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. Teksty pochodzą z wielu regionów dawnej Polski i prezentują różne typy ludowych opowieści: od bajek magicznych, o cudownych bohaterach i zdarzeniach, poprzez legendy o treści religijnej, po pełne komizmu i dowcipnych konceptów anegdoty. Zbiorek ma na celu popularyzację bajkowych tekstów z ludowego repertuaru utrwalonego w XIX wieku przez Oskara Kolberga.

Do książki dołączona jest płyta CD, zatytułowana Gdzie się podział Kusy Janek, zawierająca melodie ze zbiorów Oskara Kolberga, opracowane przez Kaję i Janusza Prusinowskich. Płyta zawiera ilustracje do dawnych zabaw muzycznych, korespondujące ze zbiorem bajek. Jest to mini kompendium dotyczące folkloru dziecięcego, a znajdują się w nim wyliczanki , zabawy ze śpiewem,  zabawy taneczne w rytmach podstawowych tańców polskich, zabawy z głosem i przestrzenią, kołysanki, wołanki.

25 maja o godz. 16.00 w czasie Warszawskich Targów Książki wybrane bajki będzie czytała Joanna Szczepkowska, a muzycznie zilustruje je zespół Kai i Janusza Prusinowskich. Książki zostały wydane nakładem Instytutu im. Oskara Kolberga oraz Instytutu Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych w Roku Kolberga, finansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga
Premiera: maj 2014 roku
Wybór i opracowanie tekstów: Elżbieta Millerowa
Ilustracje: Tomasz Pląskowski
Wydawca: Instytut im. Oskara Kolberga oraz Instytut Muzyki i Tańca

Dodaj komentarz