Rock opera Szambalia: Muzyczne dzieło teatralne

24 czerwca w amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie odbędzie się premiera nowego projektu zespołu Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego – rock opera Szambalia.

Rock opera „Szambalia" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rock opera „Szambalia" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rock opera Szambalia w wykonaniu zespołu Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego (ASM) – teatru Artland Jr. to spektakularne wydarzenie z muzyką na żywo, zespołem 30 tancerzy, choreografią Wioli Fiuk i Angeliki Paradowskiej oraz niezwykłą oprawą sceniczną w wykonaniu reżysera światła – Tomasza Filipiaka.

Główną rolę w rock operze gra Kasia Sawczuk, półfinalistka programu The Voice of Poland. Muzyka do musicalu stworzona została przez Macieja Pawłowskiego – od 1998 roku szefa muzycznego Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, kierownika muzycznego polskich prapremier musicali takich jak, m.in., Les Miserables, Upiór w operze, Koty, Grease, Miss Saigon, Crazy for You czy Fame.

Rock opera Szambalia jest opowieścią o podróży z Berlina lat dwudziestych w baśniowe Himalaje, w poszukiwaniu zaginionych cywilizacji. To także niezwykła historia miłosna oraz głos w dyskusji o zanikaniu i wartościach starożytnych kultur. W złotym wieku powstała cywilizacja Szambali. Dzięki wiedzy i medytacji oraz pokonaniu własnych żądz i pragnień jej władcy osiągnęli stan oświecenia. Jednak konfrontacja z innymi ludźmi utwierdziła ich w przekonaniu, że świat nie jest gotowy stawić czoła swojej czarnej stronie. Od tamtych czasów nikt nie spotkał mieszkańców Szambali. Legendy głoszą, że żyją głęboko pod ziemią, strzegą równowagi świata i czekają na dzień, kiedy będą mogli powrócić.

Rock opera „Szambalia" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rock opera „Szambalia" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szambalia jest jak do tej pory największym wyzwaniem dla uczniów i absolwentów ASM. Specjalnie do tego celu został powołany do życia Teatr Artland Jr. Bardzo trudny oraz skomplikowany muzycznie i choreograficznie materiał wymagał długiego czasu nauki i przygotowań. W Polsce do tej pory jeszcze nikt wcześniej nie podjął wyzwania, aby powierzyć młodzieży tak wysublimowane muzycznie dzieło teatralne.

W marcu tego roku rock opera Szambalia zakwalifikowała się na jeden z najważniejszych festiwali młodzieżowych na świecie International Youth Arts Festival IYAF 2014 w Londynie.

Rock opera Szambalia
24 czerwca 2014 roku, godz. 22.00
Amfiteatr Parku Sowińskiego
Warszawa

Dodaj komentarz