Inside Outside Norway. Architektura demokracji

Dni od 19 maja do 13 czerwca na placu Szczepańskim w Krakowie będą okazją do wzięcia udziału w cyklu wydarzeń norweskich składających się m.in. z wystawy plenerowej Inside Outside Norway. Architektura demokracji.

„Inside Outside Norway. Architektura demokracji" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Inside Outside Norway. Architektura demokracji" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenia te są efektem współpracy Krakowskiego Oddziału SARP z norweskim architektem Peterem Butenschønem (rektor Kunsthøgskolen i Oslo w latach 2003-2008), Association of Consulting Architects in Norway oraz Konsulatu Honorowego Królestwa Norwegii w Krakowie. Norwescy architekci uważają się obecnie za członków międzynarodowej wspólnoty. Identyfikuje ich jednak charakterystyczny, norweski sposób pracy, projektowania oraz konstruowania budynków.

Istniejący bliski kontakt Polaków i Norwegów, w takich aspektach jak organizacja życia społecznego: studentów, pracowników uczelni, robotników, turystów, pokazuje że różnice pomiędzy tymi grupami w obu krajach są niewielkie. Mało jednak wiemy o kulturze budownictwa obu krajów. Relatywnie niewielu norweskich architektów pracuje za granicą. W obecnym, coraz bardziej zglobalizowanym świecie, polscy architekci dość niechętnie oferują swoje usługi na zewnątrz.

Z tych powodów norwescy architekci przybyli do Polski z pytaniem: a może moglibyśmy współpracować? Może łącząc siły praktykujących architektów w podejściu oraz doświadczeniu będzie można znaleźć wartość, która zostanie doceniona w Polsce.

Na wystawę składa się 30 plansz prezentujących najnowsze obiekty architektury norweskiej oraz 4 obiekty w Małopolsce, rewaloryzowane z funduszy norweskich – Norway Grants. Wystawa omawia zagadnienia związane z kształtowaniem przestrzeni w kraju skandynawskim wyróżniającym się wielką kulturą realizacji zadań publicznych, poruszając następujące tematy: architektura dla demokracji, narodowy akcent, budowanie dla środowiska oraz budowanie z drewna.

Inside Outside Norway. Architektura demokracji
Od 19 maja do 13 czerwca 2014 roku
Plac Szczepański
Kraków

Dodaj komentarz