• 2014-05-21

Makbet – widowisko operowe w Hali Stulecia

Od 13 do 22 czerwca w Hali Stulecia wystawiana będzie premierowo opera Giuseppe Verdiego Makbet pod kierownictwem muzycznym Ewy Michnik.

„Makbet" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Makbet" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowsze widowisko dla miłośników opery to Makbet Giuseppe Verdiego. Opera Wrocławska sięga po kolejną z kolekcji oper Verdiego, inspirowanych twórczością Williama Szekspira. To pierwsza wśród dzieł kompozytora adaptacja Szekspira, autorem libretta jest wieloletni współpracownik Verdiego Francesco Maria Piave.

Sztuka uwielbianego przez kompozytora Szekspira wyzwoliła dramatyczny geniusz Verdiego. Prapremiera Makbeta Verdiego miała miejsce 14 marca 1847 r. we Florencji, ale to stosunkowo wczesne dzieło kompozytor poddał gruntownej przeróbce osiemnaście lat później dla potrzeb premiery w Paryżu 19 kwietnia 1865 r. Właśnie ta druga wersja od niemal stu lat nie schodzi ze scen teatrów operowych całego świata.

Makbet Verdiego od początku spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i tak też z pewnością będzie podczas czerwcowych spektakli w Hali Stulecia, gdzie widzowie zobaczą go w formie nowego widowiska pod muzycznym kierownictwem Ewy Michnik, ze scenografią Pawła Dobrzyckiego, choreografią Bożeny Klimczak i z kostiumami Małgorzaty Słoniowskiej. Reżyserii podjął się wybitny twórca teatralny z Niemiec Bruno Berger-Gorski.

Pełna dramatycznego rozmachu, nowatorska muzyka Verdiego, sugestywna wizja żądzy władzy i efektowne sceny zbiorowe z elementami fantastyki zapewnią wiele wrażeń.

Makbet Giuseppe Verdi
Od 13 do 22 czerwca 2014 roku
Hala Stulecia
Wrocław

Dodaj komentarz