• 2014-05-20

Poskromienie złośnicy

W Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku trwają próby do nowej premiery pt. Poskromienie złośnicy w reż. Krzysztofa Babickiego. Planowana premiera spektaklu ma odbyć się 6 czerwca.

Teatr Nowy im. Witkacego (źródło: mat. prasowe)

Teatr Nowy im. Witkacego (źródło: mat. prasowe)

Poskromienie złośnicy Williama Szekspira to wielce zawiła, pełna przebieranek i uciesznych qui pro quo opowieść o sekutnicy, którą ujarzmił sprytny młodzieniec. W tej wczesnej komedii Szekspira (prapremiera w Londynie 1594 r.) rozbrzmiewa nie tylko śmiech. Jest też i nuta refleksji, że na tym świecie jeden zwycięża drugiego, by zaraz stać się zwyciężonym; że zawsze znajdzie się jakiś sposób – i na złośnicę, i na poskromienie poskramiacza.

Padewskiego kupca Baptystę los obdarzył sporym majątkiem i dwiema pięknymi córkami. Do łagodnej i tkliwej Bianki wzdycha rój wielbicieli, wśród nich szlachetny Hortensjo i romantyczny Lucenzio. Natomiast jej starszą siostrę Katarzynę młodzieńcy omijają z daleka, bojąc się jej szyderczych docinków i złośliwości. Baptysta postanawia więc, że nikomu nie odda ręki młodszej córki, póki nie wyda za mąż starszej. Biednej Biance niechybnie grozi staropanieństwo, jednak jej adoratorzy się nie poddają. Szczęśliwym trafem Lucenzio i Hortensjo spotykają Petruchio, który przybył właśnie do Padwy z zamiarem poślubienia posażnej panny.

Usłyszawszy opowieść o nieznośnej córce bogatego mieszczanina, Petruchio natychmiast zgłasza gotowość wstąpienia na ślubny kobierzec. Nie zraża go charakterek małej diablicy, wręcz przeciwnie – proponuje obu młodzieńcom zakład, że w ciągu miesiąca poskromi złośnicę…

reżyseria: Krzysztof Babicki
scenografia: Marek Braun
kostiumy-:Jolanta Łagowska
muzyka: Janusz Grzywacz

obsada:
Bakałarz – Bożena Borek
Katarzyna – Paulina Fonferek
Bianka – Magdalena Płaneta
Wdowa – Hanna Piotrowska
Petruchio – Igor Chmielnik
Biondello – Adam Jędrosz
Baptista – Ireneusz Kaskiewicz
Hortensio – Krzysztof Kluzik
Vincentio – Zbigniew Kułagowski
Lucentio – Mateusz Jordan-Młodzianowski
Piotr – Janusz Parkita
Gremio – Tomasz Radawiec
Tranio – Jacek Ryś
Grumio – Julian Swift-Speed

Poskromienie złośnicy
Premiera: 6 czerwca 2014 roku
ul. Lutosławskiego 1, Nowy Teatr im. Witkacego
Słupsk

Dodaj komentarz