11. Planete+ Doc: Uciekinier z Nowego Jorku nagrodzony

Ogłoszono werdykt konkursu festiwalu Planete+ Doc we Wrocławiu o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Kapituła obradująca zdecydowała się przyznać nagrodę filmowi Song from the Forest (Uciekinier z Nowego Jorku) w reżyserii Michaela Oberta.

„Uciekinier z Nowego Jorku" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Uciekinier z Nowego Jorku" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uciekinier z Nowego Jorku – opowiada historię amerykańskiego muzykologa i etnologa Louisa Sarno, który śledząc historię zasłyszanej piosenki, trafił do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu zamieszkiwanego przez plemię Pigmejów o nazwie Bajaka.

Nigdy już nie wrócił do rodzinnego domu – zamieszkał z Pigmejami, nauczył się ich języka i związał się z Pigmejką, z którą ma 13-letniego syna o imieniu Samedi. Zaczął też nagrywać muzykę Bajaków – przez lata udało się mu zarejestrować ponad 1000 godzin muzyki Bajaków. Film śledzi jego powrót do Nowego Jorku po 25 latach nieobecności.

Jury Grand Prix Dolnego Śląska doceniło ten przejmujący obraz współczesnego nomada. Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu:

W filmie Michaela Oberta udało się uniknąć postkolonialnego poczucia winy, a zarazem, uczciwie przedstawiając sytuację białego człowieka wśród pierwotnej społeczności, dotknąć marzenia, jakie nosimy w sobie wszyscy: marzenia o Raju.

Kapituła postanowiła także uhonorować wyróżnieniem specjalnym film Farawell to Hollywood (Pożegnanie z Hollywood) w reżyserii Henry’ego Corra i Reginy Nicholson. Film opowiada historię 19-letniej Reggie chorej na raka, która spełnia swoje marzenie o zostaniu filmowcem, współtworząc obraz o własnej śmierci. Kapituła Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego uzasadniając wyróżnienie wskazała, że film ten wykracza poza standardowe pojęcie dokumentu, budząc skrajne emocje i stawiając pytanie o granice tego, co w kinie etyczne.

Festiwal 11. Planete+ Doc
Grand Prix Dolnego Śląska
Wrocław

Dodaj komentarz