• 2014-05-20

Ida wyrusza w podróż na północ Polski

Od 21 maja na światłoczuły ekran ponownie zawita najbardziej nagradzany polski film. Ida wraz z twórcami wyruszy w podróż po północnej Polsce do miejscowości, gdzie nie ma kin.

„Ida", reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ida", reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roberto Toscano, włoski pisarz i dyplomata, zwykł mawiać, że tożsamość jest czymś, czego nigdy nie uchwycimy na fotografii, jedynie film jest w stanie to zrobić. Codziennie coś nas tworzy, codziennie podlegamy zmianom, jesteśmy w nieustannej podróży. Ida Pawła Pawlikowskiego zabiera widzów w taką właśnie podróż.

Ida to piękna, młoda dziewczyna. Ma ciemne oczy i dołeczek na brodzie. Jest w klasztorze, niedługo składa śluby. Siostra przełożona czuje, że tuż przed tak ważnym wydarzeniem, dziewczyna powinna jednak poznać jedyną żyjącą jej krewną – ciotkę Wandę, siostrę jej matki, o której istnieniu Ida nie miała pojęcia. I tak zaczyna się ta podróż, bo film Pawła Pawlikowskiego jest podróżą, ani na chwilę nie spoczniemy.

Chropowate, czarno-białe, a nieraz szaro-bure zdjęcia Łukasza Żala wydobywają to, co najistotniejsze. Pod względem fabularnym niewiele się dzieje; pozornie, bo są to wydarzenia podskórne, zmagania wewnętrzne bohaterów. Wystarczy klika spojrzeń, gestów i czujemy napięcie.

Kolorowe zdjęcia mogłyby rozproszyć tę delikatną konstrukcję – choć wcale nie kruchą. Paweł Pawlikowski stworzył wraz z angielską dramatopisarką Rebeccą Lenkiewicz bardzo mocny scenariusz, w którym nie pada ani jedno fałszywe słowo. W ogóle słów jest niewiele.

Jest to podróż przez Polskę lat sześćdziesiątych, ale przede wszystkim jest to podróż w głąb siebie. Ida szuka siebie, zastanawia się, kim tak naprawdę jest i co przesądza o jej tożsamości. Nic dziwnego, że film Pawła Pawlikowskiego, objeżdżając światowe festiwale, jest tak wysoko oceniany i, przede wszystkim, przyjmowany ze zrozumieniem. Mimo, iż akcja osadzona została w konkretnym czasie i miejscu, a główna bohaterka stoi na rozdrożu dwóch określonych dróg, mocno się z nią identyfikujemy.

Po projekcjach filmu odbędą się spotkania z autorem zdjęć Łukaszem Żalem oraz kostiumografem Aleksandrą Staszko.

Polska Światłoczuła, projekcje filmu Ida
21 maja 2014 roku, godz. 18.00 / Kętrzyn, Gimnazjum nr 2, ul. Wojska Polskiego 9
22 maja 2014 roku, godz. 18.00 / Górzno, Gminny Ośrodek Kultury, ul. Rynek 14A
23 maja 2014 roku, godz. 18.00 / Miastko, Centrum Informacji Turystycznej
24 maja 2014 roku, godz. 18.00 / Nekla, Kościół w Nekielce, ul. Jana Pawła II

Dodaj komentarz