Okręg Zielonogórski ZPAP z monografią po 40 latach

23 maja w Galerii Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego ZPAP odbędzie się promocja książki Monografia Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

„Monografia Okręgu Zielonogórskiego ZPAP”, Zielona Góra 2013, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Monografia Okręgu Zielonogórskiego ZPAP”, Zielona Góra 2013, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ta publikacja ma charakter szczególny – poprzednie, szersze omówienie lokalnego środowiska plastycznego ukazało się 40 lat temu. Szczególny jest także moment premiery – mija właśnie 60 lat ZPAP w Zielonej Górze.

Monografia opisuje dzieje lubuskiej sztuki od 1945 r. do dziś. Przedstawione są sylwetki artystów, ważne dzieła, a także wpływ jaki działalność twórców miała przez dziesięciolecia na nasze miasto – zarówno na jego przestrzeń fizyczną (realizacje plenerowe, pomniki) jak i mentalną (istotne imprezy i wydarzenia, powstawanie instytucji kulturalnych i szkolnictwa artystycznego). Książka jest tak naprawdę opowieścią o mieście, o naszym mieście snutą przez pryzmat sztuki.

Dzieje zielonogórskiego środowiska plastycznego opisali Eugeniusz Jakubaszek, Leszek Kania i Igor Myszkiewicz. Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Forum Art i Wydawnictwo Pro Libris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida.

Monografia Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków
Promocja książki odbędzie się 23 maja 2014 roku o godzinie 18.00
Galeria Pro Arte
Stary Rynek 2-3
Zielona Góra

Dodaj komentarz