• 2014-05-20

Spektakl Mesjasz Nieskończony

Żydowskie Muzeum Galicja i Atelier-Théâtre Monique Stalens 24 maja zapraszają na spektakl Mesjasz Nieskończony (Le Messie Inachevé) wg prozy Brunona Schulza. Spektakl w języku polskim zostanie wystawiony w siedzibie Muzeum w Krakowie.

„Mesjasz Nieskończony" (źródło: mat. prasowe)

„Mesjasz Nieskończony" (źródło: mat. prasowe)

Witkacy, Gombrowicz, Schulz to trzech muszkieterów, którzy wypowiedzieli nam walkę. (…) Kilka spektakli, kilka sezonów teatralnych spędzonych razem z nimi i francusko-polską grupą aktorów. Głównie w Paryżu, czasem w Częstochowie lub Krakowie. Znalazłam się więc teraz na ostatnim etapie, na stacji Schulz, na terenie tego magika-iluzjonisty, rozpalonego wewnętrznym ogniem mistycznym. Można znaleźć tu niebo i piekło, wejść w intensywną barwę, spotkać przerażającą obecność potworów. Jasny błękit oznacza nadejście Mesjasza. Koniec świata albo moment absolutny.

Dlaczego właśnie ta ostatnia jego powieść. zatytułowana Mesjasz. Musiała zaginąć? Czy uda się nam ją kiedyś odnaleźć? Schulz pisał, że jego dwa opowiadania: Księga, autentyk i prawdziwa księga światła oraz Genialna Epoka, gdzie pojawia się niezwykłe dziecko oszalałe na punkcie rysowania, stanowiły część zaginionego Mesjasza. To dlatego nasz spektakl zaczyna się od zachwytu dziecka, które pragnie władać nie istniejącym jeszcze językiem”.

– Monique Stalens

Monique Stalens – aktorka i reżyserka teatralna. Mieszka w Paryżu. Urodziła się w 1939 roku w Częstochowie w rodzinie polsko-francuskiej. Jako reżyser zrealizowała ponad sto spektakli, wystawiając teksty z repertuaru światowego, począwszy od dramatów antycznych, poprzez Szekspira, Gozziego, Hoffmanna, Ibsena, Dostojewskiego, po Claudela i Ionesco. Po roku 2002 zrealizowała szereg przedstawień w Polsce (m.in. teksty Witkacego i Gombrowicza). W 2010 za znaczące osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie otrzymała Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Spektakl Mesjasz nieskończony
24 maja 2014 r., godz. 20.00
ul. Dajwór 18, Żydowskie Muzeum Galicja
Kraków

Dodaj komentarz