Honorata Martin piechotą przez Polskę w Wozowni

28 maja w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu w ramach cyklu Laboratorium sztuki 2014. Artysta jako antropolog odbędzie się spotkanie z Honoratą Martin pt. Wyjście w Polskę.

Honora Martin, „Wyjście w Polskę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Honora Martin, „Wyjście w Polskę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joseph Kosuth w tekście The Artist as Anthropologist (1975) przewidział i trafnie scharakteryzował ekspansję sztuki w obszar antropologii kulturowej: artysta penetrując własne otoczenie mapuje zinternalizowaną aktywność kulturową społeczeństwa. Kosuth traktował sztukę jako działalność praktyczną, która poprzez zanurzenie w świecie społecznych interakcji umożliwia dynamiczny, odmienny od naukowego opis rzeczywistości kulturowej.

Tak określony cel działania artystycznego trafnie odnosi się do działań Honoraty Martin. Szczególnie ostatni projekt Wyjście w Polskę stanowi bezkompromisowy przykład zanurzenia w świecie społecznych interakcji. Projekt zakładał pieszą wędrówkę bez wyraźnie określonego celu. Artystka przez blisko dwa miesiące przemierzała kraj piechotą, pokonując dziennie około 30 kilometrów. Posiadając jedynie zmianę odzieży, śpiwór i psa, prosiła o nocleg i pomoc w mijanych po drodze miejscowościach. Wędrówka znalazła swój finał we Wrocławiu. Artystka rejestrowała przebieg podróży poprzez filmy, zdjęcia, mapy i rysunki. Część z zebranych materiałów zostanie zaprezentowanych podczas spotkania.

Honorata Martin ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała także w Marmara University w Istambule. W sztuce interesują ją silne emocje jakie towarzyszą pokonywaniu własnych ograniczeń i lęków, szukanie granic wytrzymałości psychicznej, fizycznej i emocjonalnej, które stara się prezentować za pomocą brutalnych lub lekkich i niepozbawionych humoru formach.

Kuratorka: Maria Niemyjska

Honorata Martin, Wyjście w Polskę
W ramach cyklu Laboratorium sztuki 2014. Artysta jako antropolog
Spotkanie odbędzie się 28 maja 2014 roku o godzinie 18.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu
ul. Ducha Św. 6
Toruń

Dodaj komentarz