12.Gdańsk DocFilm Festival | Godność i Praca

Od 5 do 8 czerwca w Kinie Neptun i Kameralne w Gdańsku trwać będzie 12. Gdańsk DocFilm Festival zatytułowany Godność i Praca (Dignity & Work).

12.Gdańsk DocFilm Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

12.Gdańsk DocFilm Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do aktualnej edycji zgłoszono niemal 300 filmów z 55 krajów i 6 kontynentów, z czego komisja preselekcyjna zakwalifikowała do konkursu 26 filmów – 9 z nich to produkcje polskie. Nagrodą główną jest statuetka Brama Wolności oraz nagroda finansowa ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który dwunastą edycję festiwalu objął również patronatem honorowym. W tym roku nagroda finansowa została podwojona i obecnie wynosi 20 tysięcy złotych. Filmy konkursowe oceniać będzie Jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (Przewodnicząca), Eva Weber i profesor Mirosław Przylipiak.

Do konkursu 12.Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się arcyciekawe dokumenty, m.in. Dziennik z podróży Piotra Stasika, przedstawiający historię przyjaźni Tadeusza Rolkego, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego Michała zafascynowanego tą sztuką.

Obraz pokazuje ewolucję relacji mistrz-uczeń, w którym nauka fotografowania staje się tylko tłem. Joanna w reżyserii Anety Kopacz, ukazujący historię kobiety, u której zdiagnozowano poważną chorobę. Swojemu synkowi składa obietnicę, że zrobi wszystko, by być z nim jak najdłużej. Dla niego prowadzi blog Chustka.

Kolejnym polskim dokumentem, który zakwalifikował się do konkursu jest film Mateusza Głowackiego Sonda o mężczyznach – refleksje 24 kobiet na temat płci przeciwnej. Dokument podzielony jest na 9 rozdziałów – każdy z nich odpowiada na pytania dotyczące kondycji mężczyzn we współczesnym świecie oraz związków damsko-męskich. W rzeczywistości reżyser przewrotnie tworzy ironiczną opowieść kobiet o nich samych. Po tej projekcji, jak i wielu innych prezentowanych filmach, odbędzie się spotkanie twórcy z publicznością.

Z zagranicznych produkcji zobaczymy m.in. kanadyjski dokument Duchy wielkiej machiny (reż. Liz Marshall), dedykowany zwierzętom żyjącym pośród machiny współczesnego świata, jak i tym, które udało się od niej uratować.

Szwajcarski dokument Jesteśmy z soli w reżyserii Farida Pacha o pustyni solnej w Indiach i ciężkiej pracy Chhanabhaia i jego rodziny przy jej wydobyciu.

Film Tango nocy letniej– niezwykle humorystyczny film drogi. Reżyserka Viviane Blumenschein towarzysząc trzem argentyńskim muzykom z Buenos Aires odkrywa przed widzami tango dalekiej Finlandii. Bo choć Argentyńczycy przekonani są, że tango narodziło się w Buenos Aires i nikt nie wykonuje tego tańca równie namiętnie jak oni, to dla Finów tradycyjne tango jest równie ważną częścią ich życia jak sauna czy jazda na nartach. Dwa kraje, dwie opinie, dwie tradycje muzyczne.

12.Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca Dignity & Work)
Od 5 do 8 czerwca 2014 roku
Kino Neptun i Kino Kameralne
Gdańsk

Dodaj komentarz