Polski street art – subiektywna historia w Muzeum Śląskim

Od 17 maja w Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać wystawę podsumowującą ponad dwadzieścia lat istnienia street artu w Polsce pt. FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu.

Wystawa „FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu”, Muzeum Śląskie w Katowicach, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu”, Muzeum Śląskie w Katowicach, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja przedstawia historię street artu od antycypujących go działań w latach osiemdziesiątych, przez undergroundowe graffiti w latach dziewięćdziesiątych, aż do chwili obecnej: rozkwitu popkulturowego malarstwa muralowego, festiwali i obecności w głównym nurcie sztuki oraz plasującego się na przeciwnym biegunie krytycznego postwandalizmu. Wystawa prezentuje całą złożoność, wieloaspektowość i procesualny charakter street artu w ujęciu historycznym i problemowym, porządkując zebraną dotychczas wiedzę i uzupełniając jej braki.

FALE. Subiektywna historia polskiego street artu jest pogłębionym i krytycznym spojrzeniem na to czym jest street art z perspektywy jego najważniejszych współtwórców: Mariusza M-city Warasa oraz Sławka Zbioka Czajkowskiego, którzy pełnią tu rolę nie artystów, a kuratorów, tak by wystawa nie była syntetycznym katalogiem dzieł i wyrazistych postaci polskiej sceny street artu, a całościową, egalitarną prezentacją zjawiska.

Kuratorzy: Mariusz Waras, Sławek Czajkowski
Koncepcja merytoryczna i koordynacja: Małgorzata i Marcin Gołębiewscy
Współpraca: Iga Urbańska
Organizator: Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów

FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu
Wystawę można oglądać od 17 maja do 27 lipca 2014 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

1 komentarz do artykułu “Polski street art – subiektywna historia w Muzeum Śląskim”

  1. Może być dobra wystawa. Chyba się przejadę, aż na śląsk :) Do zobaczenia :)

Dodaj komentarz