Eliza Proszczuk z Pasiakiem na białostockiej starej elektrowni

Od 15 maja w Galerii Arsenał elektrownia w Białymstoku można oglądać wystawę prac Elizy Proszczuk pt. Pasiak.

Eliza Proszczuk, „Pasiak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eliza Proszczuk, „Pasiak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pasiak to praca nawiązująca do tzw. szmaciaków – charakterystycznych pasiastych chodników, które jeszcze do niedawna wykonywano na wsiach ze ścinków różnokolorowych tkanin. Praca odwołująca się do regionalnej tradycji jest bliska estetycznym wzorcom Podlasia. Autorka Pasiaka Eliza Proszczuk przepisuje ten schemat na baner o wymiarach 15 x 4 m. Do jego produkcji wykorzystała zużyte wydruki reklamowe. Od połowy maja 2014 r. Pasiak jest eksponowany na budynku starej elektrowni w Białymstoku.

Eliza Proszczuk – urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000-2006). Tytuł Magistra Sztuki otrzymała w roku 2006. W latach 2007-2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych Post St. Joost w Den Bosch, Breda na Wydziale Visual Arts. 29 czerwca 2009 uzyskała dyplom International Master of Fine Arts. W trakcie studiów przygotowała akcje artystyczną wokół przestrzeni Dworca Centralnego w Den Bosch pt: Shortcuts (Na skróty) a także brała udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych np: Noc Muzeów, SM’s Stedelijk Museum, Den Bosch (Holandia); Bat Reel 2, De Veemvloar, Amsterdam (Holandia); Bat Reel, Novylon, Antwerpia (Belgia); B.a.d. Fundation, Rotterdam (Holandia);

Od października 2008 do kwietnia 2009 roku przebywała na rezydencji twórczej w ramach stypendium B.a.d. Fundation, w tym czasie realizowała projekt artystyczny dla Rotterdamu (dzielnica Charlois) a także stworzyła książkę artystyczną pt: Infantile Hematology. Książkę można było obejrzeć na wystawie/prezentacji Monkeys on the Water, Het Wilde Weten, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej B.a.d. Fundation, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej Infantile Hematology, Galeria XX1 , Warszawa; Artystka Uczestniczyła także w programie rezydencji twórczej Hommes Gallery w Rotterdamie.

W 2010 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z Galerią Studio i Komuną Warszawa 2011 przeprowadziła i z realizowała projekt pt. Pasiak w Warszawie. W tym samym roku miała wystawę indywidualną Widzisz tyle ile chcesz w Galerii Promocyjnej w Warszawie, wystawę zbiorowa Gucio zaczarowany, ostatni obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów Galeria Pamienkalio, Wilno. W roku 2013 brała udział w projekcie rezydencji twórczej SYB Holandia. W tym samym roku z okazji festiwalu Kultury holenderskiej w Poznaniu w Galerii Arsenał w Poznaniu przeprowadziła prezentację swoich działań artystycznych. W lutym 2014 r. Brała udział w wystawie Sztuka na Zamku w Galerii Kordegarda w Warszawie.

Od 2011 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów jako asystentka profesora Sławomira Ratajskiego W roku 2012 otworzyła przewód doktorski na tej uczelni. Od roku 2012 prowadzi zajęcia z arteterapii ze skazanymi kobietami w Areszcie Śledczym na Olszynce Grochowskiej tam też realizuje swój projekt doktorski.

Eliza Proszczuk, Pasiak
Wystawę można oglądać od 15 maja do 31 sierpnia 2014 roku
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej
Białystok

Dodaj komentarz