• 2014-05-20

Przystanek poezja: Utwór o Matce i Ojczyźnie

20 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Przystanek poezja poświęcone Bożenie Keff i jej Utworowi o Matce i Ojczyźnie.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Utwór o Matce i Ojczyźnie to opowieść o historii małej domowej i o historii wielkiej, w której giną całe narody i społeczności. Jedna i druga historia staje się tu narzędziem szantażu. Matka powiada z wyższością: Ta historia mnie się przydarzyła. / Ja sama musiałam to przeżyć. Ty z Niczym nie masz Niczego Wspólnego. Czego zatem chce córka? Uwolnić się od starej matki, to jest uwolnić się od pamięci o cierpieniu.

Dlatego stara się: Usia przybiega / do tej larwy głuchej, do tej krwiopijczyni (z której krew wypito) / aby dać jej szansę zostać matką. Ale wiadomo przecież, że nic się tu zmienić nie da. Matka jest ofiarą – wojen, Zagłady, wysiedleń, łagrów. Córka jest za to kolejnym pokoleniem ofiar. Dla matki poniżające było to, przez co przeszła. Winą i poniżeniem córki jest to, że przez nic nie przeszła. Jest ofiarą drugiej kategorii. Jest ofiarą ofiary.

Bożena Keff (Bożena Umińska-Keff) – urodzona w połowie XX wieku. Poetka, pisarka, eseistka, publicystka. Z wykształcenia polonistka i filozofka. Interdyscyplinarną pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim i innych uczelniach. Wydała Razem Osobno (1986), Sen o przeznaczeniu snów (1994), Nie jest gotowy (2000), Postać z cieniem. Portrety Żydówek w polskiej literaturze od końca XIX wieku do 1939 roku (2001), Barykady. Kroniki obsesyjne (2006). Mieszka w Warszawie.

Cykl Przystanek poezja – Bożena Keff, Utwór o Matce i Ojczyźnie
20 maja 2014 roku, godz. 19.00
Teatr Żydowski
Warszawa

Dodaj komentarz