• 2014-05-20

Znamy pierwszych gości tegorocznego Festiwalu Conrada

Wybitny, amerykański pisarz Paul Auster, znakomita prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt, ceniony francuski filozof Jacques Rancière oraz laureatka nagrody Nike Olga Tokarczuk – to pierwsze potwierdzone nazwiska gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.

Festiwal Conrada – logo (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Conrada – logo (źródło: materiały prasowe)

W ramach festiwalu planowane są spotkania i dyskusje w gronie wybitnych pisarzy, filozofów, reżyserów i artystów wizualnych z całego globu. Będą toczyły się rozmowy o relacjach łączących literaturę z rzeczywistością i o językowych i literackimi narzędziach, które pozwalają ludziom przekraczać mentalne, kulturowe i estetyczne granice. Tegoroczna 6. już edycja Festiwalu nosi tytuł Wspólne światy i potrwa od 20 do 26 października. Organizatorami są: Miasto Kraków, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Listę festiwalowych gości otwiera, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy, Paul Auster. Pisarz, eseista, scenarzysta, tłumacz i reżyser filmowy pochodzi z rodziny żydowskiej o polskich korzeniach. Studiował na Columbia University, mieszkał w Paryżu, tłumaczył francuskich poetów, pozostaje jednak autorem ściśle związanym z Nowym Jorkiem. W swoich powieściach często dotyka kwestii alienacji, zagubienia w porządku symbolicznym oraz znaczenia zbiegów okoliczności. Autor znanej i cenionej powieści Trylogia nowojorska, uważanej za esencję jego twórczości, oraz najnowszego Dziennika zimowego, bardzo pozytywnie przyjętego przez krytykę, podkreślającą klarowność i błyskotliwy styl książki oraz zaskakującą dbałość o detale.

Kolejną osobowością literacką jest amerykańska prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt. Jej pierwsza powieść Na oślep została uznana przez amerykańskich krytyków za jeden z najlepszych debiutów lat dziewięćdziesiątych. Hustvedt, której książki przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, jest również autorką takich bestsellerów jak To, co kochałemAmerykańskie smutki czy Lato bez mężczyzn. Krytycy i czytelnicy cenią w prozie pisarki przede wszystkim prawdę psychologiczną, wirtuozerskie opisy przeżyć bohaterów oraz plastyczne portrety artystów, naukowców i innych przedstawicieli amerykańskiej socjety. Zanim prozaiczka zdecydowała się poświęcić literaturze, zajmowała się studiami nad literaturą zwieńczonymi pracą doktorską na temat twórczości Charlesa Dickensa.

Olga Tokarczuk – laureatka m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, pisarka, poetka i eseistka. Zadebiutowała w 1993 roku, wydając Podróż ludzi Księgi, która zapewniła jej Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Kolejne publikacje ugruntowały jej pozycję jako jednej z najciekawszych i najpopularniejszych polskich autorek, jednocześnie bardzo cenionej przez krytyków. Wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, została jej laureatką w 2008 roku dzięki powieści Bieguni; odebrała też kilka nagród czytelników Nike (m.in. za Prawiek i inne czasy, 1997), Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki i Międzynarodową Nagrodę Vilenica. Jej twórczość wyróżniają inspiracje teoriami psychologicznymi i antropologicznymi, które stanowią podłoże dla swobodnej wyobraźni. W magicznie przekształcanym świecie przedstawionym elementy rzeczywistości mieszają się z fikcją, stwarzając przestrzeń do zadawania pytań filozoficznych.

Nie tylko literatura, ale także filozofia współczesna będzie miała swoją silną reprezentację w czasie październikowego święta literatury, bo Kraków odwiedzi Jacques Rancière, jeden z najczęściej przywoływanych i cytowanych intelektualistów francuskich. Francuski filozof, zajmujący się związkami polityki, estetyki, społecznymi i filozoficznymi kontekstami sztuki, jest współautorem Czytania Kapitału, przełomowej reinterpretacji myśli Karola Marksa. Wiele uwagi poświęca zagadnieniom praw człowieka, aktywności społecznej i miejsca ubogich w polityce i filozofii. W 2006 r. został uznany przez magazyn Artforum za najważniejszego filozofa dla sztuki współczesnej. W Polsce ukazały się jego prace: Dzielenie postrzegalnego. Estetyka jako politykaNienawiść do demokracjiNa brzegach politycznego.

Festiwal Conrada
Od 20 do 26 października 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz